Hlavní navigace

Firefox připravuje tiché aktualizace

4. 10. 2011

Sdílet

Firefox už od svých počátku obsahuje systém automatických aktualizací. Ten uživatele upozorní na novou verzi a umožní mu ji stáhnout. Samozřejmě to má smysl především u uživatelů MS Windows, kteří nemají k dispozici centrální balíčkovací systém. Je tedy potřeba, aby si nové verze pohlídala každá aplikace zvlášť.

Bohužel praktické zkušenosti s těmito aktualizacemi ukazují, že uživatelé často oznámení o nové verzi zavřou a ignorují jej. V systému pak mají zastaralý prohlížeč plný děr. Mozilla proto připravuje systém tichých aktualizací, který bude vše provádět bez interakce s uživatelem. Podobně to umí například konkurenční Google Chrome.

Technicky to bude vyřešeno tak, že v systému poběží služba, která bude verze hlídat a případně i stahovat a instalovat. Tato forma aktualizací bude ale volitelná a uživatelé, kteří ji nebudou chtít, si ji budou moci vypnout a zůstat tak u stávajícího systému. Stejné tiché aktualizace čekají i uživatele Thunderbirdu a SeaMonkey a dočkáme se na začátku příštího roku.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 10. 2011 14:51

  sachy (neregistrovaný)

  Na co spouštět persistentní službu? Vždyt je v nastavení volba "co dělat při aktualizaci" už řadu let a žádný deamon persistentně neběží.

  Btw, jsem sám kdo ihned po instalaci softwaru (na win) hledá vypnutí automatických aktualizací?

 • 4. 10. 2011 16:22

  hawran.diskuse

  Na co spouštět persistentní službu? Vždyt je v nastavení volba "co dělat při aktualizaci" už řadu let a žádný deamon persistentně neběží.

  No právě. Vůbec nechápu, o co jim teď jde.


  Btw, jsem sám kdo ihned po instalaci softwaru (na win) hledá vypnutí automatických aktualizací?

  Dělám to taky.
  Spousta rozšíření/skinů přestane fungovat, jakmile se nainstaluje čerstvá aktualizace. Proto je vždycky dobré počkat.

  (Nehledě k tomu, že je u aktualizace čehokoli dobré počkat a sledovat na netu, zda se po takovém update něco nero..ere ...)

 • 4. 10. 2011 17:04

  stativ (neregistrovaný)

  Na co spouštět persistentní službu?

  Hádám, že kvůli oprávněním. Služba poběží pod adminem a tudíž bude schopná aktualizaci provést bez toho, aby se uživatel přepínal na superuživatele.

  Btw, jsem sám kdo ihned po instalaci softwaru (na win) hledá vypnutí
  automatických aktualizací?

  Nejsi, hrozně to zpomaluje start.

 • 4. 10. 2011 22:09

  daec (neregistrovaný)

  Na co spouštět persistentní službu? Vždyt je v nastavení volba "co dělat při aktualizaci" už řadu let a žádný deamon persistentně neběží.

  • Pokud je uživatel běžný uživatel nebo má zapnuté UAC, aplikace by musela být nainstalována mimo Program Files (někam, kde může uživatel zapisovat), aby se to uživatele neptalo na heslo správce
  • Pokud je aktivní Software Restriction Policies, nemůže být software nainstalován typicky mimo uživatelem zapisovatelnou oblast (logicky) a tedy je nemožné aktualizovat s právy uživatele.

  Google na tyto problémy přišel a s Chrome for Business standardně instaluje Chrome do Program Files a do systému přidává službu, která se zvýšenými právy automaticky aktualizuje Chrome.

  Osobně jsem si u této služby nevšiml zpomalení - nespouští se automaticky, je aktivována plánovačem úloh jen jednou za čas a ani si nevšímám, když se Chrome aktualizuje, ale je stále aktualizovaný.

  Taková služba mi osobně vyhovuje a protože jsem jako obyčejný uživatel s aktivním SRP, je to jediná možnost jak se nestarat o aktualizace a nedělat ústupky v bezpečnosti nastavení přístupových práv.

  Pokud Mozilla udělá podobnou službu, do příchodu Windows 8 (kde by na tyto účely už prý měly být připravené pomůcky v systému) určitě splní svůj účel.

  Btw, jsem sám kdo ihned po instalaci softwaru (na win) hledá vypnutí automatických aktualizací?

  Určitě ne, mně osobně obtěžuje pokud se aplikace snaží kontrolovat aktualizace hned po spuštění aplikace (na tuhle činnost má pak času dost, až nespěchám na rychlé provedení úlohy, kvůli které jsem aplikaci spouštěl). Takže aktualizace si radši hlídám sám... Přístup GNU/Linuxu je v tomto ohledu lepší - aktualizuji až chci a hromadně.

 • 4. 10. 2011 15:46

  Johny (neregistrovaný)

  Ze lide nechteji stahovat nove verze?
  Ani se nedivim... Ne, animaci po XY nepotrebuju, novy skin me stve. A uz vubec se mi nechce hledat, co z te spousty veci v nastaveni mi ta aktualizace prekopala do defaultniho (= spatneho) stavu....

  A ta sluzba na kontrolu aktualizaci? To je jim podobne.... Pfuj..

 • 4. 10. 2011 16:06

  SB (neregistrovaný)

  Proč tak komplikovaně??? Firefox nám v poslední době nějak začíná degenerovat...

 • 4. 10. 2011 20:28

  Jarda_P

  To je uzasne. Takze ve Widlich pribude jeste jedna aktualizacni sluzba. Kdy uz konecne nekoho, treba i nejakeho uchyla z Microsoftu, ktery byl postizen logickym myslenim, ktere se tam jinak nevyskytuje, napadne, ze by mohla byt jedna aktualizacni sluzba, do ktere se aplikace prihlasi pri instalaci a je to? Se divim, ze jeste neudelali aktualizacni sluzbu uplne ke kazdemu systemovemu souboru, aby se ty Widle jeste vice plazily a aby se vyflomcalo jeste vice pameti.

 • 4. 10. 2011 21:53

  daec (neregistrovaný)

  Kupodivu to už pár úchylů z MS napadlo a ve Windows 8 budou prostředky k tomu, aby systém hromadně za aplikace kontroloval dostupnost např. aktualizací a aplikace nemusely kvůli tomu nechat běžet vlastní služby. Faktem je to, že je to napadlo trochu pozdě...

 • 5. 10. 2011 9:22

  Xjmeno363 (neregistrovaný)

  Bohužel ... že uživatelé často oznámení o nové verzi zavřou a ignorují jej...

  a co? Jsme snad v Komunismu, aby mi někdo diktoval co musím?

  jedu na 3.6.13 z pluginů aktualizuji pouze Adblock a UnPlug a jsem naprosto spokojený a bez problémů.

  PS: znám šílence, co si zapnou automatické aktualizace i na ubuntu serveru a žijí v pocitu blahosti, jak udělali všechno pro bezpečnost a spolehlivost...

  Mimochodem, nebyl to náhodou M$soft, který jednoho dne tiše vpravil do všech systémů balíček s názvem Genuine Authentication...
  Mozilla jednoho dne tiše zasune balíček ala Timeline z FB a budete si všichni divit...

 • 5. 10. 2011 13:54

  Oxymoron (neregistrovaný)

  že by se už firefox připravoval na dobu, kdy jeho číslo verze dosáhne stovek až tisíců? Přece jenom Firefox 3 a Firefox 4 vyvolává dojem velkých změn (přírůstek čísla o 33 %), zatímco Firefox 141 a Firefox 142 nebo dokonce Firefox 1524 a Firefox 1525 (které tu také co nevidět budou), tak velkou potřebu nevyvolá (přístůstek čísla menší než 1 %, resp. menší než 1 promile)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.