Hlavní navigace

Firefox připravuje tiché aktualizace

Petr Krčmář

Firefox už od svých počátku obsahuje systém automatických aktualizací. Ten uživatele upozorní na novou verzi a umožní mu ji stáhnout. Samozřejmě to má smysl především u uživatelů MS Windows, kteří nemají k dispozici centrální balíčkovací systém. Je tedy potřeba, aby si nové verze pohlídala každá aplikace zvlášť.

Bohužel praktické zkušenosti s těmito aktualizacemi ukazují, že uživatelé často oznámení o nové verzi zavřou a ignorují jej. V systému pak mají zastaralý prohlížeč plný děr. Mozilla proto připravuje systém tichých aktualizací, který bude vše provádět bez interakce s uživatelem. Podobně to umí například konkurenční Google Chrome.

Technicky to bude vyřešeno tak, že v systému poběží služba, která bude verze hlídat a případně i stahovat a instalovat. Tato forma aktualizací bude ale volitelná a uživatelé, kteří ji nebudou chtít, si ji budou moci vypnout a zůstat tak u stávajícího systému. Stejné tiché aktualizace čekají i uživatele Thunderbirdu a SeaMonkey a dočkáme se na začátku příštího roku.

Našli jste v článku chybu?