Hlavní navigace

Firefox pro Android i iOS odstraní sledovací systém Leanplum

22. 4. 2021

Sdílet

Firefox privacy Autor: Mozilla

Nástroj Leanplum umožňuje zjišťovat informace o zapojení uživatelů. Ve Firefoxu jej v nastavení najdete jako položku Marketingová data. Přibližně desetina uživatelů ve Spojených státech s jazykem prohlížeče nastaveným na angličtinu jej měla ve výchozím stavu zapnutý. Leanplum od nich sbíral informace týkající se používání prohlížeče – tedy jak moc uživatel používá panely, ukládá stránky do záložek, používá integrovaný Pocket a podobně.

Mozilla se nyní rozhodla nástroj Leanplum z Firefoxu pro Android i iOS zcela odstranit. Současná smlouva s provozovatelem systému je platná do konce května a Mozilla ji už neprodlouží. Organizace byla za použití tohoto nástroje kritizována ochránci soukromí, zejména kvůli předávání dat třetí straně a ukládání informací na amerických serverech. Mozilla tvrdí, že pro telemetrická data sice využívala unikátní identifikaci prohlížeče, ale nástroj se nedostal k citlivým informacím jako DeviceID, AdvertisingID nebo Firefox client ID.

(Zdroj: Mozilla.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.