Hlavní navigace

Firefox Send je dočasně vypnutý, byl zneužíván k šíření malware

9. 7. 2020

Sdílet

Firefox Send

Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, která slouží k posílání velkých souborů. Vyšetřuje stížnosti na zneužití pro šíření malware a plánuje do služby přidat tlačítko pro hlášení problémových souborů.

Služba nabízí bezpečné posílání souborů, které jsou před uložením na server zašifrovány a odesílatel si může vybrat, po kolika staženích či po jaké době bude soubor smazán. Vše je vymyšleno s ohledem na bezpečnost a soukromí uživatelů, čehož si rychle všimli tvůrci malware a začali službu používat pro své vlastní záměry.

V posledních měsících byly přes službu rozeslány škodlivé soubory v mnoha malwarových kampaních zaměřených na finanční služby, vydírání, sledování uživatelů a podobně. Odkazy na tyto soubory jsou pak šířeny pomocí e-mailu a bohužel jim mnoho organizací automaticky věří. Obsah je navíc na serverech Mozilly šifrován, může být chráněn heslem a poté může potichu zmizet.

V tuto chvíli služba nefunguje, není možné do ní nahrát nové soubory a jakékoliv odkazy ke stažení jsou nefunkční. Mozilla zatím ani neoznámila, kdy plánuje službu opět zprovoznit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.