Hlavní navigace

Firefox ztratil za tři roky téměř 50 milionů uživatelů

5. 8. 2021

Sdílet

Firefox kopec Autor: Pixabay, Mozilla

Firefox je dnes vlastně jedinou skutečnou alternativou k ostatním prohlížečům, které jsou postavené na jádře Chromium. Často je to prohlížeč, který volí lidé pro jeho lepší přístup k soukromí a nezávislost na některé z velkých firem. Přesto popularita Firefoxu postupně padá, za tři roky o 50 milionů uživatelů.

Zatímco ke konci roku 2018 vykazovala Mozilla v oficiálních datech 244 milionů měsíčních uživatelů, v polovině roku 2021 už hovoří o 198 milionech. Když přihlédneme k tomu, že v posledním roce stoupl výrazně zájem o nástroje související se soukromím, je to alarmující propad. Před třinácti lety stanovoval Firefox rekordy v počtu stažení za jediný den.

Dlouhodobý odklon uživatelů má několik velmi významných důvodů: Chrome je výchozí v Androidu a Google ho tlačí dalšími kanály, Edge je výchozím prohlížečem ve Windows, Safari je výchozí zase v macOS. Do toho Firefox neustále překopává uživatelské rozhraní a v posledních letech už nenabízí žádný výkonnostní rozdíl proti konkurenci.

(Zdroj: Slashdot)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.