Hlavní navigace

Foomatic 4 umožňuje použití PDF místo PostScriptu

16. 1. 2009

Sdílet

Foomatic „překládá“ podle PPD souboru dané tiskárny přijaté PostScript soubory do podoby, které tiskárna rozumí. Je vyvíjen skupinou OpenPrinting patřící pod Linux Fundation. Tato skupina nyní vydala Footmatic ve verzi 4.0. Nová verze přináší podporu pro použití PDF souborů místo souborů ve formátu PostScript. K tomu aby šla podpora využít je však potřeba provést ještě úpravy v Ghostscriptu, který Footmatic využívá, a v tiskovém systému CUPS.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 1. 2009 20:55

  micaai
  Moc do toho nevidím, ale tisk tedy probíhá tak, že se daný dokument převede na postscript a pošle tiskárně, že? Tedy i PDF se takto převádělo. Nyní to umí tisknout přímo z PDF bez vnitřního převodu na Postscript?
  Pokud to tak je, v čem tkví výhoda pro uživatele? Bude to o 1-2 vteřiny rychlejší?
 • 17. 1. 2009 0:57

  Kaacz (neregistrovaný)
  Výhodu bych spiš viděl v přeskočení dalšího převodu, který to můze vždy jen zhoršit.
  Pokud tedy bude zajištěno, aby se pdf poslalo bez převodu do foomatic. :-)
  Protože normálně se napřed COKOLIV převedlo do PS a to se předalo foomatic, který to převedl do jazyka tiskárny. Abych se přiznal, nevím kdo provádí sestavení/konverzi do PS. Aplikace? Část driveru ? ..
  Prostě v tom prvním kroku se musí zajistit, aby se pro PDF zdroj neprováděl převod ale jen se to předalo foomatic.
 • 19. 1. 2009 14:25

  Izak (neregistrovaný)
  No linux aplikace umi tisknout jenom PS, a ten bud necha, nebo prevede do jazyka tiskarny, treba PCL4 etc.
  A uz existuji nejakou doubu tiskarny, ktere umi tisknout nativne i PDF .... akorat to PDF budu asi muset tisknout pres text. util., protoze kazda aplikace prozatim bude prevadet na PS
 • 19. 1. 2009 16:40

  ivan (neregistrovaný)
  Velka vyhoda je v tom, ze PS je mnohem volnejsi format na PDF. Diky tomu se s PDF souberem snaz manipuluje. U PS je pozadavek/doporuceni, aby kazda stranka zacinala se stejnou hloubkou zasobniku(nebo tak neco). Napriklad program mpage to na vstupu vyzaduje, ale sam nekdy takove PS nevraci. Tzn. vstupni i vystupni format je sice postscript, ale nemuzete vzit vystup jednoho filtru a poslat ho na vstup jineho filtru. S PDFkem se preci jen nekdy pracuje snaz.