Hlavní navigace

Foreign LINUX - linuxové programy na Windows

12. 3. 2015

Sdílet

Foreign LINUX je název nového open-source projektu, který si klade za cíl umožnit spouštět linuxové programy pod operačním systémem Windows. Slouží jako low level emulátor (LLE), na rozdíl od Wine nebo cygwin, jež jsou high level emulátory (HLE). Implementuje pouze systémová volání a používá originální nemodifikované systémové knihovny pro poskytnutí ABI (Application Binary Interface). Vývojářům tento přístup značně usnadnil práci a zvýšil schopnosti emulace.

Kvůli některým nekompatibilitám mezi systémy a limitům Windows, však nemohou být binárky spuštěny přímo, jako v případě Wine. Místo toho musejí před spuštěním projít dynamickým překladačem, který vyřeší nekompatibilní části.

Z těch jednodušších linuxových programů zvládne například Bash, Nano, Vim, Pacman a Wget a ze složitějších glxgears, Python a GCC.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.