Hlavní navigace

Fotografie funkčního prototypu routeru Turris

17. 9. 2013

Sdílet

Včera jsme vám nabídli rozhovor s představiteli CZ.NIC, kteří stojí za vývojem routeru Turris. Ten bude sloužit jako základ experimentu sbírajícího statistická data o bezpečnostních útocích směřujících z internetu. Vývojáři představili první funkční prototyp a vy se můžete podívat na jeho fotografie.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 9. 2013 8:19

  j (neregistrovaný)

  Hmm ... teda nevim, ale tohle je typickej priklad choryho navrhu ... proc sou anteny na strane konektoru? S kabelama se bude uzasne manipulovat ...

 • 17. 9. 2013 9:06

  marwyn (neregistrovaný)

  No protože to tak dělaj všichni, že? Ale něco ti prozradím. Stačí vrtačka, nějaký kleště, 2 nebo 3 minuty práce a máš antény tam, kde potřebuješ.

 • 17. 9. 2013 9:24

  Mirage (neregistrovaný)

  Cílem projektu není vytvořit nový router nebo komukoliv konkurovat, je to popsané v diskuzi zde:

  http://www.root.cz/clanky/tvurci-routeru-turris-nechceme-lidem-koukat-pres-rameno/

  Bedřich Košata napsal:
  Router není komerční produkt, který budeme prodávat. Bude dostupný pouze formou pronájmu za symbolickou 1 Kč a podmínkou jeho používání bude zapojení do bezpečnostního výzkumu.
  Naším cílem není konkurovat komerčním routerům v jakékoli cenové kategorii.
  Vývoj routeru není cílem projektu, pouze nástrojem, který nám umožní cíl, tedy výzkum v bezpečnostní oblasti, realizovat. Výstupy projektu budou k dispozici celé internetové komunitě formou reportů, varování, atp.

  Tedy to, že vytvořili router za miliony, to je jen vedlejší efekt, ten router je jen taková hra, asi se jim peníze už nevšely do trezoru, tak se rozhodli, že si trochu pohrají a jen tak cvičně si zkusí a trochu si pohrají.

  S přihlédnutím k faktu, že ten router je jen taková hra, alespoň je to tak napsané, tak je úplně jedno, co má a co ne.

  Prostě to je hra za spoustu milionů.
  Why? Because we can!
  Alespoň to tak vypadá.

 • 17. 9. 2013 9:39

  dustin (neregistrovaný)

  No jasně, když máš relativně snadno vydělaný cash a výhled do budoucna na jeho stálou obnovu, přestaneš zásadním způsobem řešit náklady a efektivitu. A začneš si hrát. Je to tak všude.

 • 17. 9. 2013 10:02

  Petr M (neregistrovaný)

  Stejně je to jedno, ne? Pokud bych to měl doma, tak to stejně zavřu do racku a odmontuju antény, protože vysílat skrz plech by bylo jaksi na ... Nebudu přece tahat x metrový patch kabely z patch panelu k bedně na zdi, to postrádá logiku... Takže u mě by WiFi modul jenom prodražoval zařízení a žral proud.

  Option bez FiFi bych celkem uvítal...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.