Framework Qt se dočkal alphy verze 5.0

5. 4. 2012

Sdílet

Po sedmi letech vývoje uvolnili vývojáři frameworku Qt jeho novou majoritní verzi. Jedná se o vývojovou verzi s označením 5.0 Alpha, takže není určena pro nasazení na místech, kde je potřeba stabilita nebo dokonce funkčnost či neměnné API, ale z pohledu vývoje jde o důležitý bod. V oznámení jsou uvedeny čtyři velké změny, proti starší verzi 4.x. Díky Qt Platform Abstraction by mělo být jednodušší portovat aplikace na jiné platformy, Qt Quick a podpora OpenGL zrychlí vykreslování, o lepší flexibilitu se postará modularizace a vše co souvisí s QWidget se přesouvá do vlastní knihovny.

Co se týče portace z verze 4 na verzi 5, nemělo by jít o nic komplikovaného. Vývojáři v oznámené dokonce zmiňují, že Qt Creator je kompilovatelný a spustitelný proti oběma verzím knihovny se stejným kódem.

Našli jste v článku chybu?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.