Hlavní navigace

Francie chce zavést nový zákon umožňující odposlech internetu

17. 4. 2015

Sdílet

Tři měsíce zpět jako reakce na teroristické útoky v Charlie Hebdo došlo k DDoS útokům na několik webových serverů podporujících islámské extrémisty. Jelikož teroristi pro komunikaci mezi sebou využívají zpravidla internet, chtějí mít francouzští zákonodárci v rukou nástroj, jenž jim umožní s nimi bojovat.

Z toho důvodu posledních pár dní diskutují zavedení kontroverzního zákona, který by umožnil vládním agenturám odposlouchávat nejen teroristy, ale úplně všechny. K odposlechu by agentury nemusely mít ani souhlas soudu.

Co se týče operátorů, těm by přibyla povinnost neustále monitorovat veškerý datový tok skrze jejich linky a zaznamenávat všechny podezřelé aktivity. Záznamy by pak museli uchovávat po dobu několika měsíců až let v závislosti na typu dat.

V dnešní době linek v řádech 10 až 100 Gbps je analyzování veškerého datového toku v reálném čase extrémně komplikované a finančně náročné. Operátorům se proto samozřejmě tento nový zákon nelíbí a jsou proti jeho zavedení.

(Zdroj: The Verge)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.