Hlavní navigace

Fraunhofer demonstruje xHE-AAC, Netflix jej nasazuje pro Android

2. 2. 2021

Sdílet

Audacity Autor: David Ježek, podle licence: CC BY-SA 4.0

Fraunhofer Institute představil stránku věnující se detailnímu porovnání nejnovější varianty xHE-AAC zvukového formátu AAC s předchůdci. Současně oznamuje, že jej Netflix nasadil pro některé typy klientských zařízení (např. smartphony) a vyzdvihuje kvality komprese tohoto formátu oproti předchozímu HE-AAC. Formát také disponuje věcmi jako loudness normalization či dynamic range control pro sjednocení úrovně hlasitosti či zlepšení kvality poslechu v hlučném prostředí.

Formát xHE-AAC je současně k dispozici k licencování (je součástí standardního AAC patent poolu, tedy je k dispozici zájemcům o AAC bez dalších poplatků navíc) a též jako referenční implementace kodéru pro profesionální použití. xHE-AAC podporuje datové toky od 12 po 500 kbit/s a je schopen mezi nimi plynule přecházet. Apple již delší dobu též xHE-AAC doporučuje.

Formát xHE-AAC není novinkou, byl ve vývoji řadu let a již nějakou dobu existuje a Fraunhofer jej předvádí na výstavách a konferencích. Nyní ale připravil web, kde si srovnání může poslechnout každý. Rýpnutí na závěr: škoda, že chybí porovnání s Opus 1.3.1.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?