Hlavní navigace

GCC nejspíš odstraní podporu pro Solaris 10

17. 10. 2018

Sdílet

GCC logo

Poslední verze operačního systému Solaris pod křídly Sun Microsystems byla vydána před téměř 14 lety a v lednu 2021 se její osud završí. Projekt GCC tak nejspíš brzy utne podporu této verzi, a to s ohledem na existující i možné budoucí problémy systému, který již není/nebude udržován.

Rainer Orth tak zadal návrh, kterým by měla být ukončena podpora pro GCC9 už někdy začátkem příštího roku. GCC10 v první polovině roku 2020 už pro Solaris 10 nejspíš vůbec nevyjde (alespoň ne „oficiálně“). Dlužno doplnit, že mnohými je Solaris 10 považován za poslední fajnovou verzi, v průběhu této řady totiž Oracle po koupi Sunu přesunul Solaris pod uzavřenou licenci. Vývoj otevřené alternativy stále pokračuje, z hlediska GCC letos tento projekt přecházel od čtyřkové řady na šestkovou a plánoval sedmičkovou.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 10. 2018 15:04

  KHX-HSCC-BK-ER (neregistrovaný)

  Solaris byl na vrcholu, když spadal pod SUN, pak už to šlo z kopce a dnes už jen stěží někoho zaujme. Velká škoda, v mých očích už je tam co OS/2.

 • 17. 10. 2018 17:03

  BlackRider

  "Dlužno doplnit, že mnohými je Solaris 10 považován za poslední fajnovou verzi"

  To mozna lidi, kteri "na Solarisu vyrostli", ale Solaris 11, kterej vychazel z projektu OpenSolaris pobral spoustu veci Linuxovyho sveta a stal se tak pro mnoho lidi vic user friendly.

 • 18. 10. 2018 0:25

  MI=X (neregistrovaný)

  Vzhledem k tomu, že většina zásadních vylepšení Solarisu 11 vznikala už za dob Sunu a žádnou další verzi (12) již Oracle nevydá, je Oracle evidentním hrobníkem této z technického pohledu velmi dobré technologie.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.