V distribuci Gentoo Linux již není povoleno přispívat kódem, který je generovaný umělou inteligencí, nebo s ním umělá inteligence vypomáhala. Zákaz původně navrhl 27. února Michał Górny, člen rady Gentoo, voleného výboru, který řídí vývoj distribuce. Górny se vyslovil pro zákaz AI ze tří hlavních důvodů: potenciální porušení autorských práv, problémy s kontrolou kvality a etické úvahy o vysoké spotřebě energie AI a roli velkých korporací při formování této technologie.
Zejména otázka autorských práv je v případě umělé inteligence stále nedořešeným problémem. Modely totiž mohou být (a často bývají) vyškoleny na autorsky chráněných materiálech a původní autoři se pochopitelně dovolávají svých práv. Zároveň je současná technologie AI známa tím, že občas vytváří nesmysly a byla již přistižena při tom, že že halucinuje celé softwarové balíčky.
Současný zákaz v Gentoo je čistě preventivní a nebyl výsledkem žádného konkrétního incidentu. Pravidla ještě nejsou přesně formulována a komunita o nich teprve diskutuje. Myslím, že je to pro Gentoo v tuto chvíli spíš PR tah,
řekl Górny serveru The Register. V době, kdy se spousta projektů nadšeně zabývá ‚umělou inteligencí‘, mám pocit, že mnoho uživatelů Gentoo opravdu oceňuje přístup staré školy k softwarovému inženýrství, kde na lidech záleží více než na ‚produktivitě‘.