Hlavní navigace

Gigabitové mobilní sítě jsou prý možné, nad 24 GHz

20. 10. 2014

Sdílet

Federal Communications Commission (FCC) se začala zajímat o využití vyšších frekvenčních pásem pro přenos dat rychlostí jednoho gigabitu. Zveřejněný dokument (PDF) zmiňuje plány k nalezení vhodného pásma nad 24 GHz, které by bylo pro rychlé přenosy použitelné. Zároveň je prý potřeba najít pro toto pásmo vhodný regulační a licenční rámec.

Současné mobilní technologie používají pásma mezi 600 MHz a 3 GHz, ale podle FCC už nové technologie umožňují využívání i vyšších pásem, kde je více místa k přenosu velkého objemu dat. Nemělo by ale jít o náhradu nižších pásem, spíš jejich doplnění pro vyšší rychlosti v sítích páté generace.

S vysokými frekvencemi okolo 60 GHz se počítá také u Wi-Fi a Samsung by chtěl už příští rok začít prodávat zařízení schopná takto přenést až několik gigabitů za sekundu. Vyžaduje to ale speciální podmínky, například přítomnost obou zařízení v jedné místnosti. Mobilní sítě se ale potřebují vypořádat s mnoha dalšími okolnostmi jako je pohybující se účastník, odrazy a měnící se prostředí pro šíření signálu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.