Hlavní navigace

GitHub od října změní pojmenování nových repozitářů z master na main

21. 9. 2020

Sdílet

GitHub logo Autor: GitHub

Od 1. října budou nové repozitáře vytvořené na GitHubu používat pro výchozí větev název „main“ místo „master“. Jde o součást snahy o odstranění výrazů, které mohou urážet konkrétní skupinu obyvatel. V tomto případě jde o nevhodné slovo „master“, které odkazuje na otroctví.

V létě tady na Rootu změnu komentoval Petr ‚Pasky‘ Baudiš, který je jedním z vývojářů Gitu a původní pojem master do něj zavedl. Finální impulz jsou nesporně velké rasové bouře a z toho určitý nový kulturní posun v USA. První může následovat spíše nevěřícné vrtění hlavou, ale brzy mne řada reakcí přesvědčila, že nejde o virtuální problém. V klidu českého prostředí to není tak srozumitelné, vysvětlil Baudiš.

Říjnová změna se týká nově založených repozitářů, ty starší zatím zůstanou beze změny. Detailně vše popisuje stránka na GitHubu. Do konce roku by měl být představen jednoduchý automatizovaný nástroj, který pomůže k bezproblémovému přejmenování u současných repozitářů.

Snaha odstranit z technického jazyka některé problematické výrazy je vyústěním nedávných rozsáhlých protestů ve Spojených státech. Ke změně se zavázala řada velkých firem jako Microsoft, IBM, Twitter, Red Hat a také projekty MySQL, OpenBSD či vývojáři linuxového jádra. Část komunity takové změny kritizuje a považuje je za nesmyslné a nic neřešící.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.