Hlavní navigace

Gmail bude upozorňovat na nešifrované předávání pošty

16. 11. 2015

Sdílet

Google zveřejnil výsledky dvouleté studie, která sledovala vývoj bezpečnosti e-mailové komunikace mezi lety 2013 a 2015. Studie vznikala ve spolupráci s University of Michigan a University of Illinois. Výsledky ukazují příznivý trend: bezpečnost elektronické pošty se výrazně zlepšila.

Zdvojnásobil se počet mail serverů, ze kterých přichází do Gmailu pošta šifrovaná. Zároveň se výrazně zvýšil počet domén, na které Gmail doručuje poštu kanálem šifrovaným pomocí TLS. Drtivá většina pošty dnes také obsahuje nějakou formu autentizace.

Během výzkumu byly objeveny DNS servery, které posílají falešné informace o poštovních serverech obsluhujících Gmail. Odesílající servery tak mohou být snadno manipulovány a pošta může putovat přes servery útočníků. Tento problém se samozřejmě netýká komunikace z Gmailu na Gmail, ale týká se ostatních odesílatelů. Google proto připravuje řešení, pomocí kterého bude uživatele informovat o tom, že daná pošta prošla nezabezpečenou cestou.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.