Hlavní navigace

GNOME Mutter dostane podporu Variable Refresh Rate (VESA Adaptive Sync, AMD FreeSync)

1. 4. 2020

Sdílet

GNOME 3.36

Podporu proměnlivé snímkové frekvence zatím GNOME neumí, přestože jí disponují i levné grafiky a levné monitory už nějakou dobu. To se ale změní, v rámci vývoje Mutteru se už nyní na VRR pracuje.

Na světě jsou již testovací patche, které podporu variabilní snímkové frekvence zprovozňují s X.Org i Waylandem. Z dílčích věcí jde o detekci podpory VRR v připojených monitorech za použití DRM vlastností, podporu aktivace VRR a možnost jí přepínat skrze DBus API. Prozatím není tato vlastnost Mutterem nabízena Wayland klientům, neboť Wayland jako takový zatím nemá příslušnou podporu v sobě zahrnutu.

Sluší se připomenout, že ač se VRR zrodila zejména pro využití ve hrách (původně zejména v podobě AMD FreeSync, později standardizované jako VESA Adaptive Sync), není důvod VRR nepoužívat i pro „pouhé“ zobrazení desktopu, kde často může jít obnovovací frekvence na nejnižší možnou hodnotu a tím šetřit energii (podstatné zejména pro notebooky apod.).

Uvidíme, zdali to kód stihne do příští verze GNOME 3.38.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.