Hlavní navigace

Gnome Remote Desktop ve Waylandu

Sdílet

anonymní 30. 8. 2017

Přechod Gnome na Wayland desktop nebyl bez obětí. Remote desktop server Vino nebyl portován. Vývojáři RedHatu ale už zapracovali D-Bus API do libmutter, což je Gnome window manager pod Waylandem. Tahle změna umožní RDP, VNC server nebo snímání obrazovky pod Waylandem. Změna je zatím experimentální a více podrobností je na blogu vývojáře.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 8. 2017 10:07

  Martin (neregistrovaný) ---.marbes.cz

  No vida, ještě přeportovat IceWM a už to bude možná použitelné. ;-)

 • 30. 8. 2017 10:54

  Jenda (neregistrovaný) ---.koleje.cuni.cz

  Použitelné to je už teď. Jen to není dokonalé, sem tam drobnost nefunguje. Slovem "nepoužitelné" asi myslíte "nevyhovuje mi to", případně "nějaká funkce, kterou používám prakticky jenom já, nefunguje".

 • 30. 8. 2017 12:13

  Karlitos (neregistrovaný) ---.dip0.t-ipconnect.de

  Po pravde remote dekstop je pro me zcela esencialni kvuli sprave pocitace rodicum. Doufam ze co nejdrive bude zase fungovat vzdalene ovladani prez Temaviewer nebo jeste lepe Anydesk. Ano, jsou to neOSS aplikace, komercni, uzavene ale "proste funguji".

 • 31. 8. 2017 12:49

  Lael Ophir

  Ano, to je opravdu téměř geniální. Nejprve se upgraduje na Wayland, takže například Fedora zůstala kompletně bez řešení pro vzdálený přístup na desktop. A "už" po roce se objeví beta nové funkcionality. Ta umožňuje snímat celou obrazovku, a teoreticky i obsah jednotlivých oken (nebylo zatím implementováno). Takže vzdálený přístup bude řešený posíláním celého obrazu na stranu klienta, jako v případě VNC. A to i v případě RDP, které normálně přenáší instrukce k vykreslení obrazu (tady obdélník, tady písmena, tam bitmapa), protože se do toho pokročilého protokolu prostě zabalí přenos bitmapy celé obrazovky. Autoři získávají první místo v soutěži o nejhorší řešení.

  A proč první místo? Protože když se pracovalo na náhradě za X11, tak zjevně neproběhl ani základní high level návrh řešení. Jinak není možné, že by se nepočítalo (minimálně s budoucím) vzdáleným přístupem. Takže náhrada za X11 přišla minimálně o dvě dekády pozdě, a ještě úplně špatně. Například v X11 je vzdálený přístup také řešený mizerně, ale tihle pánové získávají první místo z toho důvodu, že to mohli a měli navrhnout lépe.

  Na co by se chtěli vymlouvat? "Neměli jsme přístup ke zdrojákům" - nesmysl. "Nemohli jsme změnit tohle a tamto" - nesmysl, Wayland nemá s X11 vyjma XWaylandu nic společného. "Nebylo dost času" - 20+ let by na náhradu X11 mělo stačit. Ne, tyhle výmluvy nemohou fungovat. Ve skutečnosti se jedná o důsledek nekoncepčního vývoje bez analýzy, bez stanovení high level cílů, a samozřejmě tříštění sil. Nebyl by to open source vývoj, kdyby těch pokusů o náhradu X11 nevznikla (a zase nezanikla) dlouhá řada. A samozřejmě nemůže chybět to že dva dělají skoro totéž, a kydají po sobě špínu. V tomto případě autoři Waylandu a Miru.