Hlavní navigace

GNOME zřizuje tým pro inkluzi a rozmanitost

8. 8. 2019

Sdílet

Gnome

Přirozeným pokračováním programu Outreachy (dříve též známý jako Outreach Program for Women) je v rámci projektu GNOME nyní zakládán Inclusion and Diversity Team. Jeho cílem je, aby komunita kolem GNOME byla více inkluzivní, cíle tak sahají dále než k pouhému začlenění žen do vývoje.

Hlavním cílem je právě ono zvýšení rozmanitosti komunity. Tým by měl aktivně kultivovat rozmanitost ve všech formách a vytvářet cesty, aby se lidé cítili vítání a mohli se na GNOME plně podílet (konec citace). Podrobnosti shrnuje blogpost na webu GNOME. Prvním cílem nového týmu je, aby příští konference GUADEC byla více inkluzivní.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 8. 2019 12:41

  Sigismund

  Ja už naozaj neviem či sa smiať alebo plakať. Skutočne sa už cely svet legitímne zbláznil? Naozaj sú takmer všetci už duševne chorí? Takže namiesto toho aby investovali do skutočne miestami tragického stavu GNOME tak oni vyhadzujú peniaze na tieto ideologické propagandistické nezmysly.

  Čo keby tak riešili to, že kedysi sa rozhodli odseknúť značnú časť funkcionality a presunúť ich do tzv. rozšírení ktoré vyvíja tretia strana (často jeden nadšenec). Ale to nie je všetko, s každou verziou GNOME z nejakého nepochopiteľného (asi diverzitného) dôvodu rozbiju spätnú kompatibilitu a polovica rozšírení prestane fungovať. Napríklad pre mňa veľmi užitočné rozšírenie Pixel Saver (ináč prečo také niečo nie je v defaulte GNOME?).

  Čo keby tak vyriešili veľmi divne fungujúce škálovanie na obrazovkách s vysokým rozlišením?

  Čo keby tak vrátili "system tray"?

  Čo keby vývojari prestali byť absolútne arogantní hajzlíci nehanbiac sa za svoju vlastnú nekompetentnosť? https://www.reddit.com/r/linux/comments/64jb67/i_see_a_lot_of_criticism_of_gnome_devs_but_never/
  https://trac.transmissionbt.com/ticket/3685#comment:4

  Čo keby som nemusel ručne editovať .destkop files alebo inštalovať miliardu tweakovacích hlúposti ktoré NECHCEM mať v systéme, ak si chcem pridať jednú custom ikonku do menu?

  A takýchto chujovín je tam oveľa viac, tieto len dávam z hlavy. Ale vývojarí idú riešiť ideológiu. Je v dnešnej dobe skutočne zločin zamestnávať ľudí podľa ich schopností, talentu a znalostí namiesto podľa genderu, rasy a mentálnej nestability? Asi by som chcel veľa, čo.

 • 8. 8. 2019 13:56

  uwe.filter

  Bohužel, ač (relativně spokojený) uživatel GNOME, musím říct, že zmíněný výčet nedostatků by opravdu měl mít podstatně vyšší prioritu. Celkově mi GNOME poměrně vyhovuje, ale jedním dechem musím dodat, že nebýt gnome-tweak-toolu a doplňků, tak by pro mě bylo na hranici použitelnosti, jakkoliv to může vypadat, že si to protiřečí. Dále, jak bylo zmíněno, je problematická použitelnost doplňků po upgradu GNOME, a já bych k tomu přidal i bezpečnost. Bylo by velmi žádoucí mít možnost omezit, do čeho všeho a jak doplňky můžou hrabat.

  Další věc jsou některá pro mě ne úplně pochopitelná rozhodnutí týkající se návrhu UI. Například použití pravého tlačítka myši na spoustě míst - chová se jako levé (má to být imitace MacOSu? proč, když myši mají normálně 3 a více tlačítek a zbytečně to ubírá na funkcionalitě kvůli nemožnosti použití kontextové nabídky?). Nebo třeba nástroj pro nastavení systému - proč je to všechno natvrdo nacpané do jednoho okna, takže si nemůžu najednou otevřít okno třeba s nastavením zvuku a druhé okno s nastavením monitorů? Co třeba absence 'systraye'? Jsou to často relativní detaily, které ale jinak dle mého soudu dobrému prostředí hází spoustu klacků pod nohy.

  Já vím, jsou to jen postesky na nerelevantním místě, ale nějak jsem cítil potřebu dát zapravdu předchozímu komentáři, co se týká priorit, na které by bylo nejlepší se zaměřit :)

 • 8. 8. 2019 16:55

  Sigismund

  A skúšal si niekedy zapnúť bluetooth len pomocou klávesnice a nájsť v tom bluetooth menu tvoju bluetooth myš? Ja áno a skoro som skolaboval. Nakoniec som kdesi musel vyhrabať starú káblovu myš a pomocou nej to vyklikať. To je fakt nepochopiteľné, že prostredie zamerané na klávesnickový flow totálne zlyhá v tak jednoduchej veci. Myslíš, že to funguje tak, že len tabulátorom preskáčeš na to správne políčko a stlačíš Enter alebo Space? No schválne, skús to.

 • 8. 8. 2019 19:02

  Petr M

  Tak po upgrade na Fedoru 30 nemám v liště indikaci kláves (na NTB nejsou kontrolky), nefunguje indikace SyncThingu, ....

  Další věc, normálně používám dva monitory. Oba jsou stejný, mají vstup VGA, HDMI a DVI. HDM má vyvedený analogový audio. Tak mám pichlý repráky do levýho, ten je zapojený k PC po HDMI. Pravý jede po DVI, HDMI jsem si rezervoval pro RPi a další blbinky s tím, že HDI audio táhnu do zvukovky do analogovýho vstupu, abysh si mohl namíchat, co poleze z repráků... V GNOME bez doplňků je takový řešení úplně mimo realitu.

  Asi před rokem jsem byl zdechlý vytahovat z šuflete kalkulačku, zapnul jsem si tu v Gnome a počítal. A nestačil jsem se divit - viz https://imgur.com/VrwdK05 . Obrázek je z dneška, po mnoha a mnoha updatech. A řeknu to takhle - neřeším, jestli o programoval muslim, žid, arab nebo komunista. Neřeším, jestli to byla lesba nebo eunuch. Ale ať se ta <cenzurováno> aspoň naučí, že při násobení se exponenty sčítají a při dělení odečítají.

 • 8. 8. 2019 22:43

  Petr M

  Ale houby, ona ta kalkulačka má jednu takovou funkci, pojmenovanou "vědecký exponent", dostupnou třetím tlačítkem v první řadě, nebo jako Ctrl+E. Tahle forma zadání čísla je standardně [mantisa]E[ex­ponent]. Je to vždycky jedno číslo. Všude (LO Calc, Excel, kalkulačky Truly i Casio, ...) to tak taky berou. Všechny programovací jazyky to tak taky používají (od Basicu přes Pascal až třeba po C# a Javu). Proč to, kua, nejde v Gnome???

  Tady, pokud to dobře chápu, to rozdělili a Ctrl+E místo xEy zadá x * 1Ey. Stejný tlačítko, jako mám na FX-218 a vybleje na displej xEy, stejně pojmenovaná funkce...

  Ty jsi snad někdy zadával příklady ve "vědecké notaci" tak, že chceš počítat s exponentem prvního, mantisou druhýho a pak zpracovat zbytek? To snad ani nikde nedává smysl...

  Hlavně, že na tom dělá stejně lidí s IQ 37 jako vysloužilých sportovců v invalidním důchodě a absolventů genderových studií... Zamyslet se nad tím, že jde vždycky o jedno číslo, je na ně moc :(

 • 9. 8. 2019 6:30

  KoalaM

  mě by stačila jedna jediná drobnost - možnost rozdělení pohledu v nautilu - proč tohle odstranili fakt nechápu. Vizualně se mi gnome líbí, ale dlouhodobě ho používat prostě nedokážu (i když má vychytávky, které mi přijdou fajn)

 • 8. 8. 2019 22:11

  D.A.Tiger

  "Ja už naozaj neviem či sa smiať alebo plakať. Skutočne sa už cely svet legitímne zbláznil? Naozaj sú takmer všetci už duševne chorí? Takže namiesto toho aby investovali do skutočne miestami tragického stavu GNOME tak oni vyhadzujú peniaze na tieto ideologické propagandistické nezmysly."

  Tak podobne uvahy se mi posledni roky honi hlavou taky a nejde jen o Gnome...

 • 8. 8. 2019 13:13

  bez přezdívky

  Už i IT směřuje do s*aček. Zaměstnávat nebo nezaměstnávat lidi na základě jejich pohlaví, náboženství nebo rasy je samotná definice diskriminace. V podstatě jde o tým profesionálních diskriminátorů a rasistů, kteří budou rozhodovat, čí rasa/pohlaví/et­nikum... je nadřazenější. Když se teď u nich nějaká talentovaná programátorka objeví, všichni budou předpokládat, že je tam jen kvůli inkluzivnímu týmu. A nemůžeme jim to vyčítat, u většiny případů to bude pravda. Tolik kvalitních programátorek není a nikdy nebude, stejně jako nikdy nebude dostatek zdravotních bratrů na 50% zastoupení v nemocnicích.

  Mimochodem, už nějaká feministka odpověděla na otázku, proč nebojují za rovné zastoupení například v důlním průmyslu nebo u výkopových prací? Nebo za 50% zastoupení bělochů na pozici strážců národních parků v Keňi?

 • 8. 8. 2019 18:21

  Petr M

  No to víš, vyhradit programování jenom pro programátory je diskriminace, ať to programuje sousedovic Máňa. Že neví, co je kompilátor? Detail...

  A proč diskriminujeme barvoslepýho, když se rozhodne ladit výchozí barevnou paletu? Ať si to klidně dělá, uživatel to přece skousne...

  Pak to dopadá, jak to dopadá.

 • 9. 8. 2019 10:06

  null null (neregistrovaný)

  "Zaměstnávat nebo nezaměstnávat lidi na základě jejich pohlaví, náboženství nebo rasy je samotná definice diskriminace."

  Přesně tak. Byla by to delší debata, ale v zásadě těmto lidem nedochází, že ta rovnost má být ve stejné šanci pro všechny, ne ve stejnosti všech - a proto musí do stejnosti všechno křivit. Klasická chyba následníků Marxistické doktríny, ve 20. stol. to stálo miliony životů. A přesně takto začali i minule, každého kdo vyčníval nakonec srovnali protože jenom rovnat nerovné nestačilo - vzdělance, elity, hrdiny, bohaté podnikatele (např. Kulaky) ... a jak to dopadlo? Všichni víme ...

  9. 8. 2019, 10:08 editováno autorem komentáře

 • 8. 8. 2019 14:40

  Sigismund

  TRIGGER/RANT WARNING
  Dovolím si zájsť už do poľa konšpirácii, ale myslím si, že v tom môže mať prsty jedna korporácia ktorej meno odmietam čo i len napísať. Má pobočku v Brne. Táto korporácia sa vyznačuje extrémnym ideologickým zameraním a ešte extrémnejším pokrytectvom, čo sa prejavuje napríklad v nesúlade s ich proklamovaným apelom na humanizmus a ľudské práva, pričom vývojarom v Brne ponúkaju miestami nedôstojne nízke mzdy vzhľadom na náročnosť ich práce, ich talent a úsilie venované k získaniu znalostí, titulu a odborných skúseností. Mzdy nízke aj na Brno v porovnaní s inými zamestnavateľmi a je skutočne na zamyslenie, že ich boj za rovnosť a rovnaký prístup ku každému sa veľmi záhadne vytráca keď ide o mzdy rovnaké pre zamestnancov v Brne tak ako aj USA. Tam tá rovnosť už skutočne nepochopiteľne absentuje. Pre férovosť je nutné dodať, že na túto skutočne podivuhodnú absenciu rovnosti v oblasti miezd trpia aj iné firmy pochádzajúce z USA a západu obecne ktoré si rady dávajú v určitý mesiac dúhové loga a oháňajú sa heslami o rovnosti, tolerancii a ako neskutočne, ale FAKT neskutočne ÚPRIMNE im záleží na ľuďoch a zamestnancoch.

  Táto firma rada tvrdí, že nechce ľudí čo pracujú pre peniaze, ale nadšencov. Byť nadšený je nepochybne dobrá a žiadúca vec, na tom sa zhodneme, ale neviem ako to máte vy, no moja osobná skúsenosť je taká, že ešte nikdy mi nikto neodpustil nájom/hypo, účet za plyn a elektrinu, či platbu škôlky deťom s argumentom, že oni to nerobia pre peniaze ale kvôli nadšeniu. Je na zamyslenie, že táto korporácia čo nechutným spôsobom zneužíva mladých, talentovaných, šikovných, a žiaľ naivných Čechov a Slovákov. Želal by som si aby dnešná mladšia generácia nebola tak naivná ako tá moja a nenechala sa opiť rožkom a ľúbivými rečami z ktorých, ale nájom, hypo, leasing, deťom školy atď. nezaplatia. Kedy si pýtať dôstojné mzdy, keď nie teraz, v dobe, keď sa valia samé náreky o nedostatku kvalitných zamestnancov (čo je IMHO kec a zas len zámienka sem dostať nie-veľmi-prispôsobivých-jedincov a udržať otrocké mzdy :) a peniaze na diverzitné akcie sa akosi záhadne vždy nájdu no na vyššie mzdy nie.

  Ja GNOME používam. Napriek veľmi veľkému množstvu vytiek čo voci tomu prostrediu mám, považujem stále za geniálne, že v kombinácii len zopar klávesových skratiech (CTRL, META, SHIFT, smerové klávesy, PGDOWN,PGUP) je môj "flow" skutočné rýchly a merateľne zvyšuje produktivitu. Vývojari GNOME sú stále lepší, než vývojari KDE ktorí zjavne nemajú záujem o použivateľa (ak by mali, tak by nikdy nezahodili prakticky dokonalé KDE 3.10 a neprišli s tým DOA odpadom KDE 4, a keď sa ten odpad stal trochu použiteľný už už ho zahodili a znovu priniesli ešte väčši hnoj KDE 5 a Plasmu ktorá keď nepadla 5x za hodinu tak by snáď ani nebola). Musím ďalej pochváliť GNOME, že pre mňa ako korporátneho zamestnanca, kde je Outlook v podstate štandard ma geniálne jednoduchú integráciu, kde mi stačí pridať účet a Evolution a kalendár sa automaticky zosynchronizuje. KMAIL a KDE ekvivalenty týchto vecí sú skutočne ako detské hračky a ešte ani poriadne nefungujú (naposledy skúšané v 2017 roku). Stále mam rád GNOME, používam ho a nevidím alternatívú, ak nechcem ísť smerom ezoterických DE pre skutočných hardcore užívateľov (ktorým nie som a byť ani nechcem ak ide o niečo také ako DE resp. WM) alebo smerom do 90s (XFCE, Maté). Veľký rešpekt ku každému, kto je zapojený do vývoja GNOME a robí to zadarmo vo voľnom čase a nie ak zamestnanec tej hore spomínanej firmy a nespráva sa ako namyslené hovado. Keby tie prostriedky vynaložené na túto ideologickú aktivitu boli rozdelené nejako medzi nich bol by som omnoho šťastnejší.

  Čím tento príspevok zakončiť? Skúsim to takto, ešte pred tým než ma obvinite z nejakého -izmu alebo inklinácii k hnutiam vedúcim k....veď viete poviem toto: Ja chcem funkčný softvér. Chcem vidieť tendenciu zlepšovania. Nechcem vidieť to, že niekto nasilu pridáva fíčury len aby boli fíčury. Nechcem vidieť to, čo vidím v GNOME, že sa naopak užitočné fíčury odoberajú a kraviny ktoré ma vedia akurát tak nasrať pridávajú. Konkrétny príklad, v nejakej verzii pridali to, že menu aplikácie sa presunulo úplne hore na ten systémovy panel mimo klasického hamburgerového menu vpravo hore. V ďalšej verzii to dali preč lebo sa na to zniesla veľká vlna kritiky, ale nedali to tuším preč úplne, takže časť nastavení bola v tom menu na paneli a ďalšie nastavenie v menu pri tom "X" na zatvorenie aplikácie. Fakt tlieskam, úžasne intiutívne. Teraz som to skontroloval a stále je to ešte tak (GNOME 3.32). A či funkčný softvér programuje, muž, žena, beloch, černoch, aziat, pigmejec, homosexuál, transsexuál a čo ja viem kto, je mi NAOZAJ ÚPLNE JEDNO! Ale ak mám ráz sadnúť do lietadla, kde bude pilotom žena, ktorá ma práve svoje dni a do práce bola prijatá na základe kvót a nie svojich schopností (a navádzací softvér písal podobný tím), tak to poviem takto: DO ČERTA AJ S IDEOLÓGIOU ROVNOSTÍ A HRANÍM SA NA TO, ŽE SME SI VŠETCI ROVNÍ!

 • 8. 8. 2019 17:14

  Ondra Satai Nekola
  Zlatý podporovatel

  Co to je za úroveň poplivat (ex) Red Hat a ani nenapsat jeho jméno?

  Jak mám čekat od takového výlevu alespoň elementární úroveň, když autor není ani schopen natvrdo napsat, o kom píše?

  8. 8. 2019, 17:16 editováno autorem komentáře

 • 9. 8. 2019 6:00

  BobTheBuilder
  Stříbrný podporovatel

  1) takto to není žalovatelné
  2) napadla mě jména pár dalších firem, na které to sedí stejně dobře, takže je otázka, kterou firmu měl autor příspěvku na mysli

 • 9. 8. 2019 15:23

  BobTheBuilder
  Stříbrný podporovatel

  Děkuji za argumentačně přínosnou reakci, přispívající ke kultivovanosti zdejších diskusí.
  Zejména bod 1: tím vlídným slovem chcete říct, že autor může být Redhatem žalován, i když žádné jméno neuvedl, nebo že kdyby jméno uvedl, přesto by mu žaloba nehrozila?

 • 9. 8. 2019 15:28

  Ondra Satai Nekola
  Zlatý podporovatel

  1. Může být žalován bez ohledu na to. A ta žaloba by téměř jistě skončila stejně bez ohledu na to. A bez ohledu na to RH samozejmě žádnou žalobu nepodá.

 • 9. 8. 2019 6:17

  PetrHL

  Říkám to už dlouho, je vidět, že se lidi mají fakt dobře, když mají čas na takové kraviny.

  Od Gnome jsem odešel. Měl jsem plné zuby ořezávání funkcí, měnění API. Musel jsem mít nainstalováno X doplňků aby se Gnome dalo používat. S každým vydáním nové verze některý přestal fungovat, chudák autor musel opravovat.
  PixelSaver byl naprosto nezbytný doplněk, Gnome vývojáři si asi myslí, že jsem slepý a mám Parkinsona. Jinak si nedovedu vysvětlit, kvůli čemu tak strasně plýtvají místem na obrazovce.

  KDE se dost zlepšilo, používám KDE Neon a dlouho nepamatuju žádný pád. Prostředí jsem si nastavil a prostě funguje. Mám klid.

  Tým pro inkluzi a roznanitost Gnome určitě pomůže. Inkluze asi stejně jako v případě našich základních škol a rozmanitost bude taky fajn. Takový lidé (můžeme jim tak vůbec říkat? aby se náhodou neurazili) by se normálně asi do komunity nedostali, když tedy nebudou programovat, budou prudit ostatní za příspěvky, které nemají správnou formulaci a které odporují jejich názoru. To bude jediná jejich služba komunitě. Naštvou tím lidi, kteří opravdu něco dělají a ti raději půjdou z projektu pryč, než snášet útoky od komunity podporující "rozmanitost". Hodně štěstí, Gnome.

 • 9. 8. 2019 10:36

  null null (neregistrovaný)

  @PetrHL

  Spíš je to prostě tím že je přemíra lidí kteří mají v hlavách takové kraviny. Taky jsem odešel od Gnome a neplánuji návrat. A po tomhle už jenom z principu ...

 • 9. 8. 2019 10:16

  P K (neregistrovaný)

  A bude to díky tomu fungovat nebo se jen zaměstnají méně schopní lidé a přes nějakou neziskovku, co to zastřeší se vytáhne z uživatelů více peněz?
  Jak psal kolega přede mnou, IT jde do pekel a já to těm korporacím přeju ...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.