Hlavní navigace

Google chce standardizovat transportní protokol QUIC

20. 4. 2015

Sdílet

Google tvrdí, že by rád v budoucnu ze svého protokolu QUIC udělal IETF standard. Jde o zabezpečený transportní protokol postavený nad UDP. Jeho cílem je zrychlení přístupu k webu, protože jsou jím eliminovány round-tripy nutné k navázání TCP spojení.

Google pro zrychlení práce s webem vymyslel protokol SPDY, ze kterého se později stal standard HTTP/2. Ten ale stále používá pro přenos dat TCP, což chce Google změnit. Samozřejmě se nabízí otázka, proč se vývojáři nesnaží vylepšit výkon TCP. Problém je, že standard TCP je pevnou součástí operačních systémů a vývojáři prohlížeče nad ním nemají moc. UDP je proti tomu velmi flexibilní a umožňuje experimentovat a zkoušet nové nápady.

Pokud používáte Google Chrome, automaticky už pomocí protokolu QUIC komunikujete. Google uvádí, že zhruba polovina komunikace Chrome s jeho servery už běží nad novým protokolem. Pokud to chcete ověřit, zadejte do prohlížeče adresu chrome://net-internals/#quic nebo si nainstalujte rozšíření s grafickým indikátorem.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 4. 2015 19:33

  Tadeas (neregistrovaný)

  Aplikace samozřejmě vlastní implementaci TCP používat můžou. Zjednodušeně řečeno si od systému neberou TCP socket, ale pracujou s IP packetama, nad kterejma si to TCP postavěj.

  A zrovna ten Chrome to dělá:
  https://chromium.googlesource.com/chromium/src.git/+/44.0.2376.1/net/socket/

 • 20. 4. 2015 21:20

  Santiago (neregistrovaný)

  V Linuxu AFAIK zrizeni raw IP socketu vyzaduje rootovska prava (resp. CAP_NET_RAW opravneni) a navic si nejsem jist, zda to rozumne funguje pro TCP (ci jine protokoly, ktere uz jsou 'obsazene' v kernelu).

 • 22. 4. 2015 15:05

  pabouk

  Moje instalace z
  deb http://dl.google.com/linux/chrome/deb/ stable main
  tedy QUIC zapnutý nemá, ale můžete jej manuálně zapnout v chrome://flags/