Hlavní navigace

Google chce vybudovat podmořský kabel mezi Brazílií a USA

13. 10. 2014

Sdílet

Google se rozhodl investovat do vylepšení brazilské internetové infrastruktury a plánuje vybudovat podmořský optický kabel, který během dvou let propojí Brazílii a USA. Kabel bude mít celkem 10 556 km a propojí brazilská města Santos a Fortaleza s městem Boca Ratón na Floridě. Bude obsahovat šest párů vláken a jeho kapacita bude se současnými technologiemi přenosu dosahovat 64 Tbps.

Brazílie dlouhodobě v připojení k internetu zaostává proti zbytku světa i svému okolí. Současná průměrná rychlost připojení je 2,9 Mbps, což je sice meziroční nárůst o 19 %, ale okolní státy rostou výrazně rychleji. Uruguay, Chile a Argentina poskočily meziročně o 30 procent a průměrné rychlosti se tam pohybují okolo 5,6 Mbps, 4,4 Mbps a 4,2 Mbps. Brazílie tak světově sedí na 89 příčce ze 136 a za rok dokonce klesla o dvě místa.

Projekt sponzorovaný Googlem by tak měl v této oblasti výrazně pomoci dosáhnout slušnějších výsledků a přinést rychlejší a levnější internet do Brazílie. Stát by se tak mělo někdy na konci roku 2016 a investovat se bude zhruba 60 milionů dolarů.

Nejde o jediný podmořský kabel, který se bude do Brazílie pokládat. Přibližně ve stejnou dobu by měla být dokončena pokládka evropsko-brazilského kabelu, který povede z Portugalska a bude stát 185 milionů dolarů. Cílem je rychlejší spojení, které navíc přinese vyšší bezpečnost, protože bude obcházet USA (a NSA).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.