Hlavní navigace

Google Chrome nasazuje algoritmus odolný proti kvantovým počítačům

8. 7. 2016

Sdílet

Kvantové počítače jsou teoretickým rizikem pro současné šifrovací algoritmy. Přestože zatím fungují jen v laboratořích a s velmi omezenými možnostmi, Google nechce nechat nic náhodě a už testuje algoritmus, který je proti prolomení kvantovým počítačem odolný. Tento algoritmus bezpečné výměny klíčů se jmenuje New Hope a Google jej zařadil do vývojářské verze Chrome Canary.

Prozatím bude testování probíhat jen u velmi malé skupiny spojení proti serverům Google. Není vůbec jasné, jak bezpečným se nový algoritmus ukáže být a Matt Braithwaite z Google dokonce varuje, že by mohl být méně bezpečný než současné metody. New Hope, jehož autory jsou Erdem Alkim, Léo Ducas, Thomas Pöppelmann a Peter Schwabe, je ale tím nejzajímavějším, co v současné době existuje.

Cílem celého experimentu není vytvoření standardu nebo příprava pro ostré nasazení v Chrome. Vývojáři chtějí jen posbírat informace a zkušenosti s nasazením post-kvantové kryptografie. Google doufá, že do dvou let algoritmus z Chrome zase vyhodí a nahradí jej něčím modernějším.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.