Hlavní navigace

Google je proti síťové neutralitě ve vlastní síti

1. 8. 2013

Sdílet

Zajímavý obrat v otázce síťové neutrality předvedl Google. Zatímco v roli poskytovatele obsahu je bojovníkem za rovný přístup k síti, jako poskytovateli připojení už mu taková pravidla příliš nevoní. Ve své síti Google Fiber začal uživatelům zakazovat provoz síťových služeb. Podle pravidel nikdo nesmí doma provozovat žádný server.

Google ve své síti nabízí symetrické gigabitové připojení, ale snaží se omezit to, jak s ním budou uživatelé nakládat. Důvody jsou přitom až trapně prosté: firma chce v budoucnu nabízet jiné (čti: dražší) připojení pro firmy, kde budou pravidla jiná.

Douglas McClendon vznesl stížnost k FCC, která vyzvala Google k podání vysvětlení. Firma se brání tím, že nedělá nic neobvyklého. Pravidla služby Google Fiber jsou v souladu s tím, jak k věci přistupují jiní velcí hráči, vyjádřila se právnička Google, Darah Smith Franklin.

Problém ovšem je, že pravidla Google zakazují jakoukoliv serverovou službu. Nesmíte si tedy doma spustit SSH server, vlastní mail server nebo spustit pro pár přátel herní server. Nakonec nesmíte ani do Google Fiber připojit NAS či počítač zapojený do P2P sítě (třeba si přes Bittorrent stáhnout instalační média Debianu), protože takový počítač se chová jako server.

Zdá se, že Google přistupuje k síťové neutralitě tak, že žádný poskytovatel připojení nesmí blokovat „velké a důležité služby“ jako YouTube, ale sám Google si může diktovat, co si uživatel do sítě připojí. Používej naše krásné cloudové služby, ale běda ti, jak si budeš chtít zřídit svůj ostrůvek svobody.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?