Hlavní navigace

Google měl ve střední Evropě výpadek, pravděpodobně šlo o chybu routování (aktualizováno)

22. 11. 2016

Sdílet

Google dnes v podvečer ve střední Evropě postihl výpadek všech služeb. Uživatelé se nemohou dostat k poště, vyhledávači, mapám a nefunguje ani veřejný DNS resolver nebo kompresní proxy v prohlížeči Chrome. Podle serveru DownDetector se problém projevuje v celé střední Evropě, včetně Česka a Slovenska.

Podle dosavadních informací nejde o útok, ale o rozpad routingu uprostřed Evropy. Podle měření sond sítě Atlas se problém netýká všech sítí (ASN), ale většiny z nich. Většině uživatelů dotazy timeoutují a odpovědi se nedočkají. Měření je veřejně dostupné.

Největší problém mají pochopitelně ti, kteří používají DNS resolver na adresách 8.8.8.8 a 8.8.4.4. Pokud mezi ně patříte, nastavte si resolvery na ty z OpenDNS: 208.67.222.222 a 208.67.220.220. Místo vyhledávače Google pak můžete zkusit třeba DuckDuckGo.

Podle dalších zdrojů se skutečně zdá, že jde o problém v routování. Někteří poskytovatelé problém vyřešili tak, že nechávají data ke Google téct přes zahraničí. Problém je tedy pravděpodobně v pražské síti Google, kam je pomocí DNS směřován veškerý provoz z okolí.

Přibližně okolo desáté hodiny byl problém vyřešen a všechny služby začaly normálně fungovat. V tuto chvíli se provoz vrací do normálu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.