Hlavní navigace

Google některým uživatelům ukazuje, jak se omezí vyhledávání s novým evropským autorským právem

22. 1. 2019

Sdílet

Google - Don't be evil

Někteří evropští uživatelé v posledních dnech zaznamenali změnu ve výsledcích vyhledávání u Google. Některé odkazy na média se ukazují bez vybraných úryvků ze stránky, takže orientace mezi výsledky vyhledávání je prakticky nemožná. Google tak demonstruje, k jakým omezením bude muset sáhnout, pokud Evropská unie schválí připravovaný autorský zákon.

Jde především o kontroverzní článek 11, který má nutit velké provozovatele služeb platit vydavatelům za zveřejňování úryvků z jejich článků. Velké vydavatelské domy se těší na nový zdroj příjmů, odpůrci tohoto řešení se ale obávají, že místo placení platformy raději přestanou takový obsah zobrazovat a tím naopak připraví zpravodajské weby o návštěvnost.

Na současnou „předváděcí akci“ se Deník N zeptal zástupců Google, kteří evropský test skutečně potvrdili (paywall). Jedná se o experiment týkající se velmi malého procenta uživatelů v Evropské unii. Jeho cílem je porozumět tomu, jaký dopad může mít navrhovaná evropská směrnice o autorském právu na naše uživatele a partnery z vydavatelské oblasti, potvrdila Deníku N Alžběta Houzarová, manažerka komunikace české a slovenské pobočky společnosti Google.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?