Hlavní navigace

Google objevil spyware pro Android, který unikal tři roky

5. 4. 2017

Sdílet

Odborníci ze společností Google a Lookout objevili nebezpečný malware Chrysaor, který je určený pro mobilní zařízení s Androidem a zaměřuje se na aktivisty a novináře v zemích jako Izrael, Turecko, Mexiko nebo Spojené arabské emiráty. Jedná se o špionážní malware, který pravděpodobně vytvořila izraelská společnost NSO Group Technologies, která je zodpovědná za malware Pegasus určený pro iOS.

Chrysaor byl objeven na několika desítkách zařízení, lidé z Google se ale domnívají, že jich může být daleko více. Malware přitom nebyl detekován v obchodě Play, podezření pak padlo na bezpečnostní problém ve službě Verify Apps, která má uživatele před podobnými hrozbami chránit. Vývojáři už proto bezpečnostní mezeru odstranili.

Chrysaor nabízí celou škálu špionážních služeb jako je dolování dat z populárních aplikací (Gmail, WhatsApp, Skype, Facebook, Twitter, Viber a Kakao), vzdálené ovládání zařízení pomocí SMS, nahrávání videa a audia, pořizování snímků obrazovky a zaznamenávání stisků kláves, vypnutí automatických aktualizací, sledování kontaktů a historie prohlížení a další. Spyware se umí sám zničit, pokud zjistí, že by mohl být odhalen. To je také důvod, proč pozornosti unikal tři roky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.