Hlavní navigace

Google obviněn ze snahy patentovat si veřejně dostupnou technologii ANS

12. 9. 2017

Sdílet

Ve více než 100 zemích světa si Google zažádal o patent na metody kódování entropie, které vymyslel polský vědec Jarosław Duda již před několika lety a jsou všeobecně používané.

Alespoň tolik tvrdí sám Jarosław Duda z Jagellonské univerzity v polském Krakově. Ten na algoritmech pracoval mezi roky 2006 až 2013, což mimo jiné zahrnuje i období let, kdy pracoval na svém doktorátu s disertační prací na toto téma. Jedná se o rodinu metod kódování entropie známou jako Asymmetric Numeral Systems (ANS).

Variace ANS jsou už nějakou dobu všeobecně používány, jsou součástí například kompresních nástrojů Apple LZFSE, Facebook Zstandard, Google Draco 3D a vedle dalšího se pravděpodobně stanou součástí otevřeného standardu videa AV1, který je vyvíjen pod křídly Alliance for Open Media jako protiváha patentovými pooly zatížených formátů MPEG-LA v čele s H.265/HEVC.

Dle hrubých odhadů je ANS zhruba 3× až 10× rychlejší než standardní kódování typu Huffmanova či aritmetického. Je tak jedině logické, že firmy či jiná uskupení budou po jejich použití sahat i v budoucnu a lze to jistě považovat i za důvod, proč se Google rozhodl si je patentovat. Pokusů o patentování bylo již více, kupříkladu v UK sám Duda zablokoval takovou snahu u firmy StoreLeap. Avšak v USA se mu nedařilo až tak dobře, tamní patentový úřad již možná brzy jednu žádost schválí. Větším problémem je ale současná obří aktivita Googlu, který se snaží ANS patentovat ve více než 100 zemích na planetě.

Duda svůj boj nevzdává, žádost o patent rozporuje s tím, že sám učinil veškerý publikovaný výzkum ANS public domain právě proto, aby zamezil patentování a pozdějším právním bitvám o (použití) ANS. Také poukazuje na to, že si je Google plně vědom jeho práce na ANS, sám dokonce pomáhal zaměstnancům Googlu v implementaci ANS do algoritmů komprese videa. Nyní tedy Duda tvrdí, že Google zkouší patentovat některé z konceptů, které s jejich inženýry sám sdílel, jeho patentové žádosti jsou dle Dudy přímou a přirozenou modifikací ANS. Koncepty v žádostech předložené byly k dispozici již dříve, v několika implementacích ANS od řady jiných vývojářů.

Duda dodává, že po předchozí úspěšné spolupráci nyní Google nereaguje. Předpokládá, že probíhá přepisování patentových žádostí do jiné podoby, což jen ukazuje odhodlání Googlu po dosažení monopolu. Google prozatím věc nijak nekomentoval, ani přímé žádosti o reakci.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.