Hlavní navigace

Google Open Source Silicon nově s 90nm SkyWater a 180nm GlobalFoundries

4. 8. 2022

Sdílet

300mm wafer Autor: Depositphotos

Iniciativa Googlu, v rámci níž je možné si otevřeně navrhnout čip a nechat jej bezplatně vyrobit dostává právě další výrobní možnosti. Spolupráce s výrobcem SkyWater se vedle původních 130nm linek rozšiřuje i na pokročilejší 90nm výrobu a nově se k iniciativě Google Open Source Silicon přidává i GlobalFoundries, a to se 180nm linkami.

Připomeňme, že GlobalFoundries je původně výrobní divize AMD, které se před lety oddělila do samostatné společnosti a její nejlepší výrobní tehcnologií byl 14nm FinFET proces licencovaný od Samsungu, resp. jeho odvozená 12nm varianta a dále pak vlastní 22nm, resp. 12nm FD-SOI.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 8. 2022 22:34

  bez přezdívky

  No vida, včera jsem byl na online callu se šéfem Efabless, kde říkal, že už brzo přidají další technologie, ale že brzo bude až takhle brzo :-)

  Než v tom ale půjde něco navrhnout asi ještě chvilku potrvá (u sky130 to trvalo asi rok).

 • 5. 8. 2022 12:21

  Hawo Hawowski

  Ak bude vyžadovaná otvorená licencia typu GPL, Google bude môcť využívať tieto čipy aj na vlastné potreby. Tak ako využíva Linux.
  Keď som pred necelými 30 rokmi pracoval na diplomovke, ktorá spočívala aj v návrhu (a následnej výrobe) čipu, tak naša škola (FEI STU) mala zmluvu s organizáciou Eurochip, ktorá tie čipy pre školu bezplatne vyrobila. Výroba bežala na 1,3 um technológii (vtedy bola špička okolo 350 nm), čo dnes zodpovedá tým 90 nm a 180 nm.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.