Hlavní navigace

Google pracuje na VPN službě pro otevřené WiFi sítě

Sdílet

Michal Strnad 17. 3. 2015

Otevřené WiFi sítě se dnes běžně používají mimo jiné v restauracích, na letištích, vlakových nádražích, úřadech atd. Problém těchto hotspotů je samozřejmě v možném odposlechu. Je velmi jednoduché pasivně odposlechnout komunikaci jednotlivých uživatelů, kteří otevřenou WiFi používají.

Sice řada aplikací a služeb dnes běžně používá zabezpečení SSL (TLS), ale stále mnoho dat běhá po síti v nešifrované formě.

Dalším problémem těchto veřejných WiFi sítí je snadnost podvrhnutí přístupového bodu. V tomto případě může útočník kromě odposlechu i měnit komunikaci a provést tak phishingový útok.

To si uvědomil Google, který podle serveru Pocketables pravděpodobně pracuje na VPN určené pro tyto sítě. Pocketables informuje o tom, že na zařízení Nexus 6 se systémem Android 5.1 se nachází služba Google Connectivity Services, která po manuálním spuštění zobrazí „To help protect you on open Wi-Fi networks, your data will be transmitted securely through a Google VPN.“

Pocketables.com

Bohužel ani po schválení se VPN zatím neaktivuje. Lze však z toho usoudit, že Google na této funkci pravděpodobně pracuje. Otázka je, jestli VPN bude zdarma, a zdali bude dostupná na všech zařízeních. Google zatím o možnosti vlastní VPN neinformoval.

(Zdroj: DSL.sk)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.