Hlavní navigace

Google představil Android Go pro levné telefony

7. 12. 2017

Sdílet

Už na začátku letošního roku společnost Google hovořila o tom, že připravuje novou variantu systému Android určenou pro nejlevnější telefony se základní hardwarovou výbavou. Nyní byl představen výsledek tohoto projektu, který se jmenuje Android Go a dostává se do rukou výrobců telefonů a vývojářů.

Jde vlastně o nové sestavení Androidu Oreo, které je ale určeno pro přístroje s 1 GB paměti a méně. Aby bylo možné jej takto provozovat, museli vývojáři sáhnout k některým úpravám: používají se „Go“ verze vestavěných aplikací jako Maps, Gmail a podobně; některé aplikace mají například funkce pro častější využití Wi-Fi (offline stahování obsahu); aplikace jsou výrazně menší než jejich běžné varianty.

To vše samozřejmě za jistou cenu – aplikace mají méně funkcí a déle se spouštějí. Pokud potřebujete ušetřit prostor na úložišti, dává taková výměna smysl, na běžných telefonech uživatelé raději obětují nějaký ten megabajt ve prospěch rychlejšího startu.

Výrobci už mají systém k dispozici, takže se snad brzy dočkáme prvních přístrojů s ním. Kód je součástí AOSP, takže se ho možná chopí i komunita a třeba se dočkáme nějakého zajímavého hybridu mezi plnotučným a odstředěným Androidem. Určitě se ale najde dostatek čínských výrobců, kteří budou Android Go instalovat do svých levných výrobků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.