Hlavní navigace

Google představil Android M. Mění systém oprávnění

29. 5. 2015

Sdílet

Keynote letošní konference Google I/O sice nebyla tak nabitá jako jindy, ale přesto došlo na řadu zajímavých novinek. Za pozornost stojí zejména ohlášení nadcházející verze systému Android, pracovně nazvané Android M. Google výjimečně téměř nezmění rozhraní systému, ale vylepší spíš věci pod kapotou. Vylepšen by měl být výkon, resp. výdrž na baterii, a přibude podpora USB typu C (mj. rychlejší nabíjení).

Android M také zásadním způsobem změní systém správy oprávnění aplikací. Uživatel už nebude dávat ke všemu svolení při instalaci, namísto toho se ho systém dotáže až tehdy, když aplikace o oprávnění zažádá. V této souvislosti také přibudou nové nabídky, kde uživatel bude mít možnost snáze kontrolovat, čeho která aplikace využívá.

Mezi další novinky patří podpora off-line navigace u map, nová aplikace pro fotografie či redesignovaný asistent Google Now. Android M už je k dispozici v ukázkové verzi pro zařízení Nexus 5, 6 a 9. Datum finálního vydání zatím nebyl stanoven, víme pouze, že k němu dojde letos. Ze zkušeností s Androidu L (později 5.0 Lollipop) by se tak mohlo stát opět na podzim.

(Zdroj: The Verge)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.