Hlavní navigace

Google představil kvantový počítač Sycamore s 53 qubity

24. 10. 2019

Sdílet

Google quantum

Společnost Google představila vlastní kvantový počítač Sycamore disponující 53 qubity, který je podle ní průlomem v oblasti kvantového počítání. Podrobný článek v časopise Nature popisuje technologii celého počítače a také konkrétní úlohu, která na něm byla zpracovaná. Během ní proběhl za 200 sekund výpočet, který by nejvýkonnějšímu superpočítači světa trval řádově 10 000 let. Výsledkem je, že prý Google dosáhl takzvané kvantové nadvlády (supremacy), protože úspěšně vyřešil úlohu neřešitelnou běžným počítačem.

Procesor použitý v kvantovém počítači má velikost přibližně 10 mm a skládá se z hliníku a india umístěného mezi dvě křemíkové desky. Důležitou součástí kvantového počítače je chlazení, které umožňuje dostat procesor velmi blízko absolutní nule. V této oblasti prý také Google výrazně proti dosavadním řešením pokročil. 

Společnost IBM, která je v této oblasti velkým konkurentem Google, zmíněné výsledky kritizuje ve svém blogpostu. Tvrdí, že podobného výsledku lze ve skutečnosti dosáhnout na klasickém systému v nejhorším případě za 2,5 dne. Cílem kvantových počítačů navíc prý není převzít vládu nad klasickými počítači, ale spíše je v některých úlohách doplnit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.