Hlavní navigace

Google se odvolal proti pokutě od EU ve výši 2,4 miliardy eur

12. 9. 2017

Sdílet

V červnu byla Googlu vyměřena pokuta 2,425 miliardy eur za manipulování s výsledky vyhledávání ve prospěch vlastních služeb. Google se proti ní nyní odvolal a očekává se, že spor se tak povleče ještě několik let.

Pokuta vyměřená Evropskou komisí souvisí s tím, jak Google po dlouhou dobu propagoval ve výsledcích vyhledávání své vlastní produkty, přesněji řečeno svoji službu porovnávání cen v e-shopech. Tím měl dle EU (slovy komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager) omezovat soutěž na tomto poli. Doslova Google vinila z toho, že to, co dělal je v EU nelegální a zamezuje jiným společnostem konkurovat a inovovat. Dle Bruselu pak tato praktika Googlu vedla k 45× nárůstu trafficu jeho prodejní služby v UK, 35× nárůstu v Německu a 19× nárůstu ve Francii.

Komise dále Googlu nařídila od této praktiky upustit počínaje 28. září, přičemž nyní posuzuje firemní návrh, jak bude nařízení naplňovat.

Odvoláním Googlu se bude zabývat lucemburský soud, který je v Evropské unii druhou nejvyšší soudní instancí. Aktuální informace říká, že Google nepožádal o pozastavení platnosti výše uvedeného nařízení (tedy pouze se odvolal proti rozhodnutí jako celku). Pokud tedy od konce měsíce nebude naplňovat nové nařízení, vystavuje se riziku dalších pokut.

Spor bude lucemburský soud patrně posuzovat řadu měsíců až let, na rozsudek si tedy počkáme. K odvolání za Evropskou komisi přichází s prohlášením její tiskový mluvčí, který pouze konstatuje, že komise bude svoje rozhodnutí v této věci u soudu bránit. Sluší se závěrem dodat, že výše pokuty byla stanovena na základě doby trvání a firemních příjmů z dané služby ve 13 zemích, kde byly antimonopolní předpisy EU porušovány.

Evropská unie prošetřuje Google i v další věci týkající se znevýhodňování konkurence v reklamě ve výsledcích vyhledávání skrze zařízení s operačním systémem Android.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.