Hlavní navigace

Google se sklonil před požadavky Číny

21. 7. 2010

Sdílet

Po složitých a vleklých jednáních se Google rozhodl, že vypne svůj čínský vyhledávač. Nadále ale uživatele přesměrovával do Hong Kongu, kde výsledky hledání necenzuroval. To se ale Číně nelíbilo a úřady zahrozily, že firmě odeberou licenci a ta už tak nebude moci na jejím území obchodovat. Google nakonec automatické přesměrování vypnul a licence mu byla prodloužena. Uživatelé mají ale stále možnost využívat vyhledávač, který výsledky nefiltruje. To se samozřejmě Čínské vládě stále nelíbí.

Google teď prý přislíbil, že bude dodržovat čínské zákony a přestane odkazovat na materiály, které „ohrožují národní bezpečnost nebo společenskou stabilitu“. Potvrdil to Zhang Feng, ředitel ICT čínského Ministerstva pro průmysl a informační technologie. Podle informací z tiskové konference se Google zavázal k tomu, že dojde k nápravě a firma se přizpůsobí čínským požadavkům.

(Zdroj: The Sydney Morning Herald)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.