Hlavní navigace

Google: správa práv aplikací se do Androidu dostala omylem

13. 12. 2013

Sdílet

Před pár dny Google vydal novou verzi mobilního systému Android 4.4.2. Ta přinesla vylepšení fotoaparátu a pár dalších úprav a oprav. Kromě toho ale také odstranila možnost správy práv aplikací, kterou nedávno vychválila nadace Electronic Frontier Foundation (EFF). Možnost sice nebyla přístupná z nabídek, ale dalo se k ní dostat například přes utilitku AppOps Launcher. Uživatelé tak mohli upravit práva pro jednotlivé aplikace.

Funkcionalita ale byla odstraněna a zmíněnou aplikaci už ani nespustíte. Google to vysvětlil tak, že se jednalo o experimentální záležitost vydanou čistě omylem a její zachování by mohlo „rozbít“ aplikace. EFF zase argumentuje tím, že by Android bez problémů mohl aplikacím podsouvat nulová data, pokud by to uživatel například nechtěl s aplikací sdílet polohu.

Omezit práva aplikací tak můžete jen pokud máte rootovská práva a použijete některou alternativní aplikaci. A to pochopitelně není bezproblémové. Pokud se do toho nechcete pouštět, nezbývá vám než přijmout aplikaci se všemi právy, která vyžaduje, nebo ji neinstalovat vůbec.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.