Hlavní navigace

Google vyzývá firmy ke spolupráci v boji proti patentovým trollům

Sdílet

Petr Krčmář 13. 3. 2013

Google jde tvrdě proti patentovému systému, který je dlouhodobě kritizován mnoha odborníky i právníky. Podle Google aktuální systém zvýhodňuje ty, kteří si myšlenku patentovali, proti těm, kteří ji uvádějí do praxe. Firma začala vyzývat další společnosti v boji proti patentovým trollům, kteří tento systém zneužívají a parazitují na něm.

Cestou je prý vzájemné licencování patentovaných myšlenek, které výrazně sníží šance trollů na úspěch v soudní při. Google při této příležitosti spustil nový web, na kterém zveřejnil několik patentových licencí, které mohou být k bezplatnému licencování okamžitě využity. Licence pak chrání všechny strany proti útoku trolla, který by v budoucnu dotčené licence získal.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 3. 2013 10:58

  mmartin (neregistrovaný) ---.kvados.cz

  Nechápu jak to google myslí? Pokud někdo vlastní patent, může trollovat. Zveřejnění v tom nikomu nezabrání.

 • 13. 3. 2013 11:07

  Nassir (neregistrovaný) 62.176.172.---

  Velmi podobne patenty sa vyskytnu aj niekolko desiatok(!) krat na patentovom urade a ze vraj nie je ulohou patentoveho uradu zistovat, ci sa jedna o novu myslienku - na to je tu sud. Takze s podobnou myslienkou na teba vybehne aj troll ale zaroven ju uz mas patentovanu v podobnej forme. Mozes sa tak ochranit vlastnenim licencie na danu "myslienku" a zaroven nemusis trolovi platit.

 • 13. 3. 2013 11:50

  mmartin (neregistrovaný) ---.kvados.cz

  Ok, to můžeš udělat i když to máš zveřejněno na webu i když nemáš.

  Nebo tím google zveřejňuje které patenty vlastní aby za tyto konkrétní věci nemuseli platit uživatelé Androidu? Tedy aby troll nešel za výrobci mobilů že chce zaplatit? To si přece může každý výrobce u Googlu zjistit i bez webu.

  Stále mi tu něco uniká :-).

 • 14. 3. 2013 7:29

  x (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Nevim co na tom nechapes. Kdyz si budou vzajemne vsichni vsehno licencovat, tak se nakonec na tom ukaze, ze celej system patentu je knicemu - vyrobci/vyvoja­ri/... ukazou, ze ho nanic nepotrebujou (protoze stejne vse davaj k dizpozici vsem ostatnim) => je nacase ho zrusit ... => trolove maj po ptakach.

 • 14. 3. 2013 16:18

  Lael Ophir (neregistrovaný) ---.145.broadband14.iol.cz

  Systém vzájemného licencování patentů funguje v řadě oborů, včetně letectví, výroby polovodičů a automobilového průmyslu. Každý něco vymyslí, a kdo to potřebuje, tak patent licencuje. A protože licencuje skoro každý s každým, platí nejvíc ten kdo nejméně inovuje a nejméně ten kdo inovuje nejvíc. V IT to má podobný směr, a časem se to tak usadí. Google je k jeho smůle v roli toho kdo zaplatí víc, protože má patentů minimum. Nakonec si můžete všimnout, že například Microsoft a Apple své patenty v případě jejich porušování typicky prostě nabízí k licencování, místo toho aby jiným bránili je používat.

  Patentovému trollingu to ale samozřejmě nezabrání.

 • 14. 3. 2013 23:20

  KapitanRUM (neregistrovaný) ---.profico.cz

  Zrovna Apple snad ani žádné opravdové patenty nemá, všechno to jsou jen GADGETY typu "kulatý roh" nebo "třesení se stránky na konci textu".