Hlavní navigace

Google zdržuje vydání zdrojových kódů k Androidu 3.0

30. 3. 2011

Sdílet

Společnost Google oznámila, že zatím odkládá zveřejnění zdrojových kódů systému Android 3.0 Honeycomb. Nebyly zveřejněny žádné detaily k délce odkladu, ale patrně půjde nejméně o měsíce. Vůbec tak nevíme kdy (a jestli vůbec) bude Honeycomb uvolněn. Situace jen potvrzuje to, co mnozí říkají už léta – Android není svobodný. Ačkoliv Google tvrdí, že je Android otevřený, jeho vývoj vlastně probíhá za zavřenými dveřmi a toto je důsledek.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 3. 2011 17:20

  Zopper

  Oficiální zdůvodní Google je to, že současná verze ještě není vůbec připravená na mobilní telefony a uvolnění by znamenalo, že se vyrojí spousta levných telefonů se systémem, který na nich nebude dobře ovladatelný/fun­kční.

  Takovéto zdůvodnění celkem dává, alespoň z pohledu ochrany dobrého jména značky, smysl. A co se týče svobodnosti - pokud vím, můžete si již zveřejněné zdrojové kódy stáhnout, libovolně upravit a distribuovat, takže v otevřenosti platformy taky problém nevidím.

  A to, že Google využívá android ke zvýšení svých zisků a zlepšení pozice - on někdo čekal něco jiného?

  PS: s některými kroky také příliš nesouhlasím, ale přijde mi, že kolem tohohle se dělá už trochu moc velké haló.

 • 31. 3. 2011 8:54

  Stanley (neregistrovaný)

  S tím se dá souhlasit, ale pak nemá Google předčasně vydávat na tabletech. Zveřejnění nové verze má jít ruku v ruce se zveřejněním zdroje - pak to je open source.

 • 31. 3. 2011 13:33

  SB (neregistrovaný)

  Přesně tak. V tomto případě došlo k situaci, že v období mezi vydáním zařízení a zveřejněním zdrojáku je porušena GPL. Nějak moc se to v poslední době toleruje...

 • 31. 3. 2011 9:48

  Jindra (neregistrovaný)

  Spis me vadi, ze SDK vypadava Google az soucasne s uvedenim noveho modelu. Tj. vyvojari nemaji cas na to upravit sve aplikace. Todle ma Apple vyresene driv, beta verze noveho iOS jsou vydavany vyvojarum 2-3 mesice dopredu, takze s uvedenim uz existuje spousta aplikaci, ktere nove funkce OS vyuzivaji.

  Vubec (ne)update Androida je jeho jeden ze zakladnich kamenu urazu, nastesti to Google zacina resit backportingem nekterych API do starsich verzi.

 • 30. 3. 2011 20:50

  mck182 (neregistrovaný)

  Je to krok dobrym smerem. Radeji si pockam nez by se mela objevit kopa polofunkcnich zarizeni, jako ony starsi tablety s froyem. A pokud se nepletu, tak minimalne clenove OHA pristup ke zdrojakum maji. ArsTechnica, stejne jako tahle zpravicka, pusobi az prehnane zaujate...dopo­rucuju rozbor na mashable.com

 • 1. 4. 2011 17:59

  Woknař (neregistrovaný)

  ... že Google už kódy neuvolní, protože pouze v uzavřeném systému je budoucnost, aby nevznikl milion polofunkčních verzí jako v Linuchu, vydávaných za BEST, naprosto COOL, nacpěte to do státní správy, kdo to nemá je BFU a troll.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.