Hlavní navigace

Google zprovoznil svůj nový podmořský kabel Dunant spojující USA a Francii

4. 2. 2021

Sdílet

Faster kabel Autor: Google

Google oznámil oživení svého podmořského kabelu Dunant, který je pojmenovaný po prvním laureátu Nobelovy ceny a zakladateli Červeného kříže, Henrym Dunantovi. Poprvé se o plánu zbudování nového podmořského kabelu začalo hovořit v roce 2018 a předpokládalo se jeho zprovoznění v roce 2020. Nakonec se k obvyklým komplikacím přidala také globální pandemie, takže se vše zdrželo.

Kabel je dlouhý více než 6100 kilometrů, obsahuje 12 párů vláken a má teoretickou přenosovou kapacitu 250 terabitů za sekundu a propojuje americké město Virginia Beach ve státě Virginia s francouzským městem Saint-Hilaire-de-Riez.

Google připravuje také další kabel mezi Amerikou a Evropou, bude se jmenovat Grace Hopper a propojí New York se Španělskem a Velkou Británií. Spuštěn by měl být v roce 2022 a nabídne 16 párů vláken. Kromě toho se ještě buduje kabel Equiano propojující Jihoafrickou republiku s Portugalskem.

Google staví své privátní kabely, ale spolupracuje také s řadou sdružení, která pracují na společných podmořských spojích. Podívejte se, jak Google klade své podmořské kabely:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.