Hlavní navigace

GPG 2.0 je venku

13. 11. 2006

Sdílet

Po dlouhém vývoji byla před několika hodinami uvolněna stabilní verze 2.0 hojně využívaného bezpečnostního nástroje GnuPG. Nová verze má architekturu odlišnou od starší řady 1.x.x. Jednotlivé funkce byly rozděleny do menších modulů a samozřejmě přibylo mnoho nových funkcí.

Mezi novinky patří např. GPG agent, který slouží jako centrální úložiště soukromých klíčů a pro cachování hesel. GPG agenta dokáže využívat i starší řada GPG 1.x.x, navíc může sloužit jako plnohodnotná náhrada za často používaného SSH agenta. Další novinkou je podpora Smart Cards pro SSH nebo GPGSM poskytující kryptografické jádro pro implementaci S/MIME protokolu. Bližší podrobnosti si můžete přečíst v oznámení o vydání.

Starší řada 1.x.x bude nadále podporována. Je celkově menší a má méně závislostí než nová řada 2.x.x, je proto vhodnější pro nasazení na malých systémech a v aplikacích vyžadujících pouze podporu OpenPGP.

GnuPG je šířeno pod GNU GPL a je svobodnou alternativou ke komerčnímu systému PGP, se kterým je ale na úrovní OpenPGP standardu kompatibilní. Poskytuje nástroje pro šifrování a digitální podepisování za pomocí asymetrické a symetrické kryptografie. Je vhodný pro zabezpečení e-mailové komunikace, hojně je využíván také k digitálnímu podepisování balíčků v linuxových distribucích apod.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 11. 2006 7:41

    huhulák (neregistrovaný)
    je naprosto vynikající. eště GPGShell a je to dokonalá dvojka.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky