Hlavní navigace

GPL v3 se tvoří i v Sydney

5. 12. 2006

Sdílet

Free Software Foundation už delší dobu připravuje novou verzi GNU General Public Licence. Po více než patnácti letech se tak dočkáme mnoha zásadních změn, které se dotknou většiny svobodného software. Podle odhadů je v současné době pod druhou verzí GPL licencováno asi 70 až 80 % veškerého open-source software.

Na vývoji licence se částečně podílí kromě samotné FSF i členové komunity. V Sydney se konalo GPL3 symposium, které přilákalo přibližně 60 návštěvníků. Zůčastnil se i tvůrce projektu Samba Andrew Tridgell. Skrze telekonferenci byl připojen také Eben Moglen z FSF.

Hlavním tématem setkání byly potíže spojené s prosazováním nové licence GPL v3 a především její uplatňování v neamerických právních systémech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 12. 2006 9:59

    Petr Bren
    Po více než patnácti letech se tak dočkáme mnoha zásadních změn, které se dotknou většiny svobodného software.
    Stejně mám pocit, že o zásadní změny jde jen v očích někoho, kdo si GPL vykládá nebo vykládal nějak po svém. Jestliže si někdo GPL vybral pro její znění a ne pro její rozšířenost, je dost pochybné, když si teď na změny stěžuje. Podle mého názoru jde jen o nové vyjádření téhož principu, s přihlédnutím k aktuálním podmínkám a hrozbám, které před patnácti lety v takové podobě neexistovaly. Především to budou zásadní změny pro firmy jako TiVo, či nově Novell a Microsoft, které GPL nějakým způsobem obcházejí (využívají toho, že GPL před patnácti lety nepočítala s určitými situacemi).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.