Hlavní navigace

GPS přijímač vám může 6. dubna přestat fungovat, pokud neaktualizujete firmware

14. 2. 2019

Sdílet

GPS

Starší navigace, GPS přijímače a podobná zařízení vám mohou 6. dubna přestat fungovat, pokud v nich neaktualizujete firmware. Signál GPS totiž mimo jiné obsahuje časovou značku, která je nutná ke správnému výpočtu polohy. Číslo týdne je v ní reprezentováno desetibitovou hodnotou, takže obsáhne jen 1024 týdnů, tedy zhruba 20 let.

První sobotu letošního dubna to bude právě 1024 týdnů od poslední rotace tohoto „GPS kalendáře“, takže se týdny začnou počítat zase od nuly. Naposledy k tomu došlo v roce 1999 a pokud zařízení nebudou s touto změnou počítat, vrátí se jejich interní kalendář právě o dvacet let zpět a nebudou schopna vypočítat svou polohu.

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti vydalo oficiální varování [PDF]. Nové formáty zpráv CNAV a MNAV budou používat 13bitové číslo pro značení týdnů, takže by se nic podobného nemělo v blízké budoucnosti opakovat.

Podívejte se na různé typy GPS přijímačů:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.