Hlavní navigace

Greenie Linux 20.04 nově s KDE Plasma

3. 6. 2020

Sdílet

Na světě je nová verze známé odvozeniny Ubuntu, Greenie Linux 20.04. Tentokrát bychom měli hovořit spíše o odvozenině Kubuntu, jelikož s touto verzí přechází Greenie na desktopové prostředí KDE Plasma, konkrétně verze 5.18 (dříve používala MATE).

Připomeňme, že za touto distribucí stojí Stanislav Hoferek a její specialitou je cílení na české a slovenské uživatele. Díky tomu tato verze Greenie nabídne jak lokalizované balíčky (tam, kde Kubuntu zatím třeba neumí sloužit, není to však upřesněno), několik přidaných cz/sk fontů, dále různé oblíbené nástroje, přidané chybějící klávesové zkratky v LibreOffice a GIMPu, naopak odstranění asijských a jiných specifických fontů a nástrojů a dále použití nástroje Synaptic. K dispozici je kompletní přehled balíčků na DW a na SF pak odkaz ke stažení.

Z dalších změn oproti předchozí verzi autor zmiňuje pomalejší spouštění systému (pak ale běží svižně), ukončení prací na deb balíčcích pro úplnou kompatibilitu, odstranění vlastní grafiky (systém je tak vlastně Kubuntu s několika dílčími úpravami) a přítomnost Firefoxu jako jediného výchozího prohlížeče (důsledek přechodu Chromia na snap).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?