Hlavní navigace

GTK-Gnutella 0.96.9 konkuruje LimeWire i na Windows

21. 3. 2011

Sdílet

GTK-Gnutella – oblíbený klient decentralizované p2p sítě Gnutella, která se zaměřuje převážně na výměnu menších souborů – je nyní dostupný i v nativním sestavení pro Windows. Tím, že se GTK-Gnutellu již podařilo zkompilovat bez pomoci Cygwinu, může velká část windowsích uživatelů Gnutelly přestat používat oblíbené, ale hardwarové náročné klienty typu FrostWire nebo LimeWire.

I když je ze sítě Gnutella možné stáhnout třeba film, tak ji nejlépe využijete spíše ke stahování jednotlivých skladeb ve formátech mp3 a ogg, případně také dalších souborů pod 15 MB, kam patří i zazipovaný malware a wmv reklamy tvářící se jako obsah pro dospělé nebo stejně jako některé weby chytře podstrkující názvy souborů obsahující vyhledávaný řetězec.

Při stahování filmů a celých alb asi i nadále bude jednoznačné vést síť BitTorrent (samozřejmě s vynuceným šifrováním).

Beta sestavení GTK-Gnutelly pro Windows je možné stáhnout z úložiště na Sourceforge.net.

Zkrátka ale nepřijdou ani linuxoví uživatelé, kterým (stejně jako uživatelům Windows) nová verze přináší podporu UPNP a NAT-PMP, což umožní i méně schopným uživatelům na některých routerech automaticky naforwardovat porty, tedy i využít svou veřejnou IP adresu naplno a stát se tak plnohodnotným bodem sítě Gnutella (který má mimochodem nesrovnatelně kvalitnější výsledky hledání i rychlost stahování, než body skryté za routerem a tedy připojené přes ultrapeery).

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.