Hlavní navigace

Hackněte svou Wi-Fi SD kartu

13. 8. 2013

Sdílet

Již nějakou dobu existují SD karty s Wi-Fi rozhraním, umožňujícím snadné sdílení fotek. O jedné takové se na blogu Hax it! rozepsal hacker jménem Pablo. Autor blogu se snažil zjistit bližší informace o tom, jak karta funguje. Jak se dalo čekat, kartu pohání Linux v miniaturním ARM procesoru s 32 MB RAM. Díky nekvalitně napsaným skriptům v Perlu, které pohání webové rozhraní karty, bylo získání rootovského přístupu vcelku snadné.

Jiný čtenář pod zápiskem komentuje, že se mu podařilo úspěšně rozbalit, modifikovat a zabalit initramfs. Je tedy možné, že se dočkáme alternativních firmwarů i pro SD karty.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 8. 2013 17:58

  Jiří Macich ml.

  „Hacknout“ se dají dobře (vyzkoušeno), ale funkčnost je často na draka. Kdyby se do mobilů opět vešly klasické velké SD/SDHC/SDXC karty, tak si za Wi-Fi kartu určitě připlácet nebudu, protože aplikace fungují na každém mobilu či tabletu jinak (myslím spolehlivost, stabilitu, rychlost) a pro PC je to stejně přínosné jako močení proti větru.

  Nevím, proč výrobci ujíždějí na microSD. Když se ještě mobily zmenšovaly, mělo to smysl. Dnes displej nad čtyři palce není výjimkou, takže nechápu to lpění na malinkých kartách (s nimiž se špatně manipuluje) a slotech (které jsou nekompatibilní s kartami z foťáků či kamer).

 • 17. 8. 2013 22:47

  Fotograf (neregistrovaný)

  Dobrý den pane Macich,

  Prosím vás, když bych tu WiFi kartu nacpal do foťáku...

  K fotkám se pak dostanu podobně jako u Bluetooth - objekt (Obex)? Nebo jak to funguje a jak je to rychlé? Wůbec mi to použití WiFi namísto Bluetooth uniká. Funguje i zápis a mazání? Ovladače pro Windows jsou standardní součásti systému nebo se musí získat?

  Omlouvám se za otázky, ale skrze WiFi, jediný přístup který k datům který znám, je pomocí FTP. Server by musela karta vytvořit a data nabízet.

 • 17. 8. 2013 23:35

  Jiří Macich ml.

  Záleží, jak která karta. Obecně je ale nutná pro mobil či tablet aplikace, přes kterou se k fotkám přistupuje. Aplikace poskytuje výrobce karty na Google Play či Apple AppStore.

  Transcend poskytuje aplikaci, která umí fotky ukazovat okamžitě po pořízení, stahovat do mobilu/tabletu, sdílet je přes další aplikace, prohledávat obsah karty (podle názvu souboru), mazat z ní soubory a podobně. Na spolupráci fotoaparátu a mobilu fajn.

  Jenže v případě PC to funguje tak, že se karta připojí k Internetu přes Wi-Fi (opět se nastavuje v mobilní aplikaci) a pak k fotkám můžete přes webový portál jejího výrobce. Žádné ovladače tedy nejsou potřeba. Je to podobná zrůdnost jako si fotky ve fotorámečku spravovat přes web výrobce. Pro PC je lepší tu kartu prostě vyndat a strčit do čtečky. Pak se chová jako běžná karta.

 • 18. 8. 2013 12:22

  Fotograf (neregistrovaný)

  Děkuji za odpověď. Evidentně to není nic pro mne. Protože obchodníci i výrobci jsou nesdílní, celkem by mne zajímalo kolik lidí si tuto zbytečnost koupilo a teď neví co s ní.

  Jen bych si dovolil ještě rýpnout-upřesnit, protože tak silná ta WiFi signál zase mít nemůže... (Monolog, neočekávám a ani nepotřebuji znát odověď.)

  Karta se skrze WiFi jenž nabízí sdílené připojení do Internetu které musí uživatel napřed nastavit připojí na server výrobce. A to ještě možná jen tehdy pokud umí režim acces-point, protože ad-hoc není sexy. Nebo možná použije jakýkoli AP v dosahu a pokud onen AP takovou službu neposkytne, tak udělá kdo ví co, snad se i odpojí a najde jiný AP. Předpokládám, že alespoň něco půjde nastavit, ale určitě ne vše a nějaké výchozí nastavení být musí. Ach bóže, už búdů...

 • 18. 8. 2013 23:10

  Honza (neregistrovaný)

  Karta z článku přes web výrobce rozhodně nejede, má vlastní webové rozhraní a tedy i integrovaný webový server. Právě na chybu v tomto webovém rozhraní se v odkazovaném článku útočí ;)

 • 21. 8. 2013 11:22

  Izak (neregistrovaný)

  SD WIFI karta je pro fotografy, ze nafocene snimky nahraji do PC rovnou, pouziva se misto foceni pres kabel a je to vhodne treba na ruzne akce, kde se foti deticky a dalsi osoba vybere fotky a rovnou to da do labu na termo sublimacku ...

  takze zadne mobily ;-)) pravda, pro profi pristroje lze koupit wifi moduly a nedela se to pres divne karty, ktere simuluji ze jsou SD, ale maji jen cache par GB a vse uploaduji na PC ...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky