Hlavní navigace

Haiku OS už bootuje na RISC-V, stačilo 14 dní práce jednoho vývojáře

20. 7. 2021

Sdílet

Haiku OS na RISC-V Autor: X512

Pomalu se blíží vydání Haiku OS beta 3. To je ale ta méně zajímavá zpráva. Dva vývojáři tohoto systému totiž před časem dostali do rukou počítače na bázi architektury RISC-V a jeden z nich za pouhých 14 dní upravil systém tak, že je schopen běžet na této CPU architektuře.

K dokonalosti to má ještě daleko, včetně různých chyb v renderování prostředí, nicméně systém nastartuje. Podrobnosti k pracím na portu jsou k dispozici v průběžně aktualizovaném vláknu na domovském webu.

Kromě toho dále Haiku OS doznává zlepšení POSIX kompatibility, opravy vykreslování písma či opravy v ovladači XHCI (USB 3.x) a přepracován je i ovladač pro SD karty, došlo na změny v podpoře EFI a dále třeba GSoC projekt týkající se podpory souborového systému XFS úspěšně probíhá.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 7. 2021 18:20

  Uncaught ReferenceError:

  primárně nejspíš ne, takovéhle věšci jsou spíše pískoviště pro jejich autory nebo komunitu, naučí se tak spousty nových disciplín, prozkoumají slepé cesty (tohle je důležitý bod), otestují související a použité nástroje/knihovny.

  Nedílnou součástí jakéhokoliv zlepšování je trénink, tohle je tím tréninkem pro programátory. Někdo se pak může ptát, jestli nemůže dělat raději něco "užitečného", to ale nemusí přinést ty správné zkušenosti. Pokud dělám reálné projekty, musím se vyvarovat selhání, naopak při tréninku právě selhávání vyhledávám, ukazuje to moje slabé stránky a vede ke zlepšování.

  Mám podobné projekty rád, vyrostl jsem na nich, utvořil si svoji odbornost a zkušenosti.

 • 21. 7. 2021 8:39

  LD

  Haiku jsem kdysi dávno zkoušel, ještě v době, kdy podporovali jen 32bit a 1 jádro, pokud si to dobře pamatuji a ničím extra mě nezaujal. Možná leda už i v té době nízkými nároky na hw.

  Původním důvodem existence projektu a původním cílem bylo udržet binární kompatibilitu s BeOS, který v té době končil.

  A jednu dobu vyšel i článek Haiku is dead (jde stále najít), tady úryvek:
  Our work will not ever define the future of operating systems, but what it does do is undermine the monotone machinery of the competition. It is in this niche that we can operate best. … Because even though we have no future, it does not mean that there will not arrive one eventually. Let us get there the most pleasant way possible.

 • 21. 7. 2021 6:32

  MaT

  Koukám Root stále nemá opravenou tu chybu, kdy obrázek ve zprávičce nejde rozkliknout. Jsem na tu miniaturu koukal a i jsem si říkal, že bych se podíval, jak ten screenshot vypadá celý - protože na té miniatuře toho moc vidět není. Ale klikám a nic. No, možná mi tu zase někdo napíše, že původní obrázek je přece na tom odkazu ve zprávičce... Ano? A kterém? Odkazy jsou tam dva. A já si tedy oba otevřel, ale zrovna tenhle obrázek ani na jedné té stránce na první pohled nevidím...

  No po chvíli jsem tam našel nějaké další obrázky, které moji touhu po nějakých screenshotech z reálně běžícího systému uspokojily. Ale stejně - ten náhled v té zprávičce mi za těchto okolností přijde takový nějaký k ničemu, no. :-)

 • 21. 7. 2021 7:40

  Dushino42

  Konkrétně v tomto případě, kdy se chci podívat na screenshoty, jdu bez zaváhání na stránky projektu. Často se stane, že je tam screenshotů více a i s popisem. Obrázek u článku beru jako ilustraci, něco jako ozdobné a velké první písmeno kapitoly ve starých knihách.

 • 21. 7. 2021 6:53

  dustin

  Pod obrázkem je klikací autor, což vede na diskusi s více takovými obrázky.

Byl pro vás článek přínosný?