Hlavní navigace

HandBreak: úprava videa pro mobilní telefony

26. 11. 2009

Sdílet

Nejjednodušší cesta jak dostat video do jiného formátu než je a případně ještě přidat titulky je použití MEncoderu. Dřív nebo později se s ním k výsledku dostaneme, případně si najdeme správný skript na internetu. Pokud jsme majiteli mobilního telefonu s větším displayem a podporou přehrávání videa, tak během ladění skriptu pro náš telefon zatím můžeme tiše závidět uživatelům jiného operačního systému program XviD4PSP. Jde o nástroj, který dokáže převádět videa do formátu, kterému mobilní telefony rozumí nejlépe. Obsahuje i profily pro různé typy mobilních telefonů atd.

Existuje však i multiplatformní náhrada, o které se moc nemluví a zrovna vyšla její nová verze. Jmenuje se HandBrake a dokáže přesně to co XviD4PSP. Má v sobě podporu pro kodeky H.264, Theora a MPEG-4. Jako kontejner může být použit formát programu QuickTime či Matroška. Je tedy připraven právě pro převod na mobilní zařízení. Na to se ale neomezuje a samozřejmě s ním můžete převádět videa pro jiný účel. Užitečné jsou předdefinované profily pro hardware od firmy Apple a není problém vytvořit nové.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 11. 2009 13:26

  ujo imro (neregistrovaný)

  Ta linka na „program XviD4PSP“ mi dajako nefunguje :( Furt mi to chce nasilu daco instalovat z dajakeho webu neznameho monopolu… wrrrr.

 • 26. 11. 2009 14:29

  Substance242 (neregistrovaný)

  Pod XP som sa konečne naučil používať MeGUI a som s ním spokojný (na jednoduchšie veci úplne stačí aj WinFF, ten je aj pre Linux), a mám pocit že práve včera som v Mandrive 2010 skúsil zadať „handbrake“ (inšpiroval ma nový comment na videohelp.com) a nenašlo mi nič, a v tých repozitároch (?) sa mi nechce robiť zmeny, lebo sa bojím že potom to stiahne nejaké pochybné updaty alebo čo ja viem, nie som Linux profík. :-) A chcem inštalovať veci iba cez to rozhranie ktoré tam na to je určené. Ale napríklad taký inkScape 0.47 tam bol.

 • 27. 11. 2009 11:43

  JeCh

  H.264 je kodek? Od kdy? Pokud byste mluvil o x264, pak už by se to s přimhouřenýma očima dalo skousnout, i kdyř x264 je pouze kodér (neumí dekódovat ⇒ není kodek (kodér+dekodér).

  Theora je též formát, existuje například kodek libthoera. MPEG-4 to je jako co? MPEG-4 AVC tedy H.264? Nebo MPEG-4 AAC, či snad MP4 kontejner. A nebo měl autor na mysli MPEG-4 ASP, který produkují kodeky XviD, libavcodec a DivX?

  „Formát programu QuickTime“ je co? To je jako MOV? Podpora MOV a Matrošky značí, že je prgram připravený pro mobilní zařízení? Kolik mobilních zařízení tento formát přehraje? Neumí spíš telefony MP4 odvozený (a standardizovaný ISO) z MOVu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.