Hlavní navigace

HDMI 2.1 přidává podporu 10k rozlišení a dynamického HDR

29. 11. 2017

Sdílet

Organizace HDMI Forum zveřejnila specifikaci A/V rozhraní HDMI 2.1x. Ta zvyšuje propustnost rozhraní na 48 Gbit/s, což umožňuje podporu 4k rozlišení s obnovovací frekvencí 120 Hz, resp. 8k rozlišení při 60 Hz a také 10k při 30 Hz.

Vedle toho je novinkou podpora dynamických HDR formátů a také je zde nový režim pro audio s nízkým zpožděním a dále proměnná snímková frekvence (Variable Refresh Rate – VRR), tedy technologie podobná AMD FreeSync, později standardizovanému jako VESA Adaptive Sync, volitelné součásti rozhraní DisplayPort. V neposlední řadě pak Quick Media Switching (QMS – eliminuje černé snímky při přepínání obsahu) a Quick Frame Transport (QFT – snižuje zpoždění za účelem lepší odezvy pro hry a VR).

Pro tuto verzi HDMI se předpokládá použití kvalitní Ultra High Speed HDMI kabelů, nová verze je samozřejmě zpětně kompatibilní se stávajícími porty či zařízeními. První zařízení s HDMI 2.1 se objeví v příštím roce.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.