Hlavní navigace

Herní série Saints Row pro Linux je kompletní

15. 4. 2016

Sdílet

Pokud vás mrzí, že si na Linuxu nemůžete zahrát GTA, můžete sáhnout po trochu podobné (a ještě odvážnější) sérii Saints Row. Právě pro Linux vyšly druhý a třetí díl, čímž se série kompletuje. Čtvrtý a pátý díl byly vydány na konci minulého roku, jednička je k dispozici pouze pro konzole. Na Steamu je celá série aktuálně k dostání s výraznou slevou.

Dojem bohužel opět kazí špatná optimalizace. Server GamingOnLinux hlásí, že Saints Row 2 i na top grafické kartě někdy padá k 20 FPS. A to jde o hru z roku 2009. Také Saints Row: The Third neběží zrovna ideálně, ale je to lepší než u dvojky a rozumně hratelné. Jak bývá zvykem, obě hry vyžadují proprietární grafické ovladače Nvidia nebo AMD.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 4. 2016 13:29

  Kokos99 (neregistrovaný)

  Pokud vás mrzí, že si na Linuxu nemůžete zahrát GTA, tak si prostě jednoduše můžete nainstalovat Windows a tam si můžete zahrát nejenom GTA, ale i všechny ostatní hry na platformu PC. Jednoduchá řešení bývají většinou ty nejlepší.

 • 15. 4. 2016 21:19

  jureč (neregistrovaný)

  Nainstalovat windows není jednoduché řešení. Je to práce na poloviční úvazek, při neustálých přeinstalacích a řešeních problémů s adware, viry apod.

 • 16. 4. 2016 12:16

  Kokos99 (neregistrovaný)

  Jaká práce na poloviční úvazek? Nainstalujete na jiný disk, nainstalujete jenom tu hru. Dohrajete ji. Naformátujete disk. Nikde jsem nepsal, že kvůli té hře máte začít používat Windows jako primární systém. Viry a další věci tudíž nemusíte řešit.

 • 16. 4. 2016 10:34

  mattyy1hp

  Teda to mě vůbec nenapadlo. Ještě štěstí, žes to sem napsal. Nebudu už dál ztrácet čas, jdu naformátovat svuj perfektně fungující a vyladěný Arch a nainstalovat systém, ve kterém nejde ani měnit hlasitost scrollováním na ikoně zvuku, jen abych si mohl zahrát jednu hru. Ó díky velevážený widlácký trolle za ukázání té jedné správné cesty.

 • 16. 4. 2016 12:19

  Kokos99 (neregistrovaný)

  Proč by jste chtěl formátovat svůj perfektně vyladěný systém? Dualboot neznáte? Měl jsem tedy o Linuxové komunitě větší mínění, ale možné jsem narazil pouze na špatný vzorek. Btw proč na jednorázovou instalaci Windows, zahrání hry a zformátování disku s Windows potřebujete měnit hlasitost scrollováním na ikoně zvuku?

 • 17. 4. 2016 1:02

  mattyy1hp

  "proč na jednorázovou instalaci Windows, zahrání hry a zformátování disku s Windows potřebujete měnit hlasitost scrollováním na ikoně zvuku"

  Já to potřebuju pořád. Dělam to pořád. A většinou je to jedna z věcí, který mě v prvních 30 vteřinach používání Woken donutí říct "na tohle seru" a restartovat do Linuxu. Dualboot jsem zkoušel u třetího Zaklínače. Napřed super, ale nakonec, nestojí to za to.

 • 17. 4. 2016 9:05

  Lemming (neregistrovaný)

  Mě teda přijde mnohem pohodlnější pootočit tím kolečkem co přímo ovládá hlasitost na klávesnici ale proti gustu...

  Jinak tedy musím souhlasit, že dualboot sucks. Taky jsem ho nějakou dobu používal.

 • 17. 4. 2016 0:59

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Máte pravdu. Ve Windows musíte na tu ikonku hlasitosti kliknout, a teprve pak můžete scrollováním měnit hlasitost. Je to zásadní problém, a fakt nechápu, že vůbec někdo takový OS může používat :D

  Na Linuxu je to skvělé, na ikonku hlasitosti nemusíte klikat. To daleko převáží takové drobnosti jako že vám bude zvuk fungovat jen pokud máte štěstí na výběr HW, i pak zvukovka dost možná po updatech nenajede, a i když funguje tak se zvuk každou chvíli seká. Samozřejmě si také nezahrajete áčkové hry, nenainstalujete áčkové aplikace, ani neotevřete bez problémů dokumenty které produkuje zbytek světa. Zato můžete používat browser, emailového klienta, MP3 player, a hlavně terminál abyste vlezl na command line jiných podobně "skvělých" systémů :)

 • 17. 4. 2016 3:37

  NULL (neregistrovaný)

  O kompatibilitě bych být Vámi mlčel, všichni víme, kdo je ten šmejd, kterému vyhovuje Vendor lock in.
  Taky bych být Vámi pomlčel i o hrách, protože pokud jednou začnou výrobci grafik (a třeba i jiní) plně podporovat linux, tak ten DOS 10 půjde do roka a do dne do ř.ti.
  Nejvíce mi ale vadí to, co ta pochybná firma představuje z morálního hlediska.

 • 18. 4. 2016 0:42

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Jistě. MS je šmejd, co uvolnil specifikaci binárních formátů MS Office a nechal u ISO standardizovat ty co jsou založené na XML. Zato třeba pánové ze Sunu a IBM jsou hodní hoši, kteří nevím kolik let nedovedli ty plně dokumentované formáty MS Office implementovat, léta nedokázali dát dohromady ani takovou trivialitu jako vzorce v ODF, a ještě se snažili zabránit standardizaci MS formátů, protože raději chtěli svůj nikým nechtěný produkt uživatelům vnutit lobováním za "otevřené" formáty, a zároveň nedat nikomu jinému možnost takový "otevřený" formát standardizací získat. Wow, to je mi morálka :)

  Ad pomlčel i o hrách, protože pokud jednou začnou výrobci grafik (a třeba i jiní) plně podporovat linux, tak ten DOS 10 půjde do roka a do dne do ř.ti. - pokud jsem si všiml, tak výrobci grafik vydávají drivery pro Linux. Jenže problém není v driverech. Je třeba v tom že notebook s Linuxem má typicky výrazně kratší výdrž na baterii než ten samý s Windows, a to zdaleka nejen na mobilních Intel Skylake (na kterých mimochodem kernel ještě před pár dny tuhnul při bootu). Nebo v tom že vývojáři pravidelně mění API, takže výrobci grafických karet často nepodporují recentní verze kernelu. Nebo v tom že scrollování v aplikacích často způsobuje potrhání obsahu okna, případně jiné podobné problémy. V druhém linku si můžete nabrat víc pravdy o tom, proč se Linux na desktopu nešíří, přestože je k dispozici zdarma.
  http://www.root.cz/zpravicky/matthew-garret-doporucuje-nekupovat-mobilni-skylake-kvuli-spatnemu-power-managementu/
  http://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html#Desktop_Linux_Problems_and_Major_Shortcomings

  Ad co ta pochybná firma představuje z morálního hlediska - kterou firmu máte na mysli? MS který se "provinil" tím že drtil konkurenty, stejně jako je drtí GM, VW, InBev nebo Google? V termínu "konkurenční boj" to slovo "boj" má svůj význam :). A pokud je podle vás špatně když někdo drtí konkurenci, je pak v pohodě když někd jiný koupí produkt, investuje do něj v přepočtu miliardy korun, a pak ho uvolní jako open source, a dodělá tím slabší konkurenci? Přesně tohle udělal Sun se Star Office, který uvolnil jako OpenOffice.
  Když to shrnu: konkurence nespočívá v tom že se konkurenti sejdou u ohníčku, vezmou se za ruce a zpívají kumbaya (a když je na místě RMS, mohou si vzájemně vyjídat z vlasů knedlíčky hnusu). Navíc i ve světě open source vidíte ostrou konkurenci například mezi projekty Wayland a Mir, nebo nebo autory systemd a zbytkem světa. Včetně špinavých triků, pomluv, výhrůžek násilím atd. Můžeme diskutovat, co to znamená z morálního hlediska. Pro mě je ale podstatné technické hledisko, a tam je situace zcela jasná.

 • 18. 4. 2016 10:45

  bedňa (neregistrovaný)

  Neviem či má zmysel odpovedať trolovy, ale videl si špecifikáciu tej MS šmejďárny? Že nie? Ja som ju videl.

  Trolling ako že som si kúpil nepodporovaný HW a nejde mi to, to je na doktora. Pod Win nejde ďaleko viac HW a budú o stovky HW viac.

  To ostatné sú nekonkrétne sračky.

 • 18. 4. 2016 14:05

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Specifikaci OOXML jsem samozřejmě viděl.

  Ad že som si kúpil nepodporovaný HW a nejde mi to - on je na Linuxu nějaký seznam podporovaného HW? Kde ho najdu? Pokud jsem si všiml, tak takové seznamy mají jen distra, každé distro jiný seznam, a většinou k ničemu. A od kdy je Intelu potřeba aby nový procesor byl na seznamu podporovaného HW?

  Ad Pod Win nejde ďaleko viac HW a budú o stovky HW viac - jo, s HW je to na Linuxu fakt super. Pro nový nejsou drivery, pro ten velmi starý se postupně odstraňují. To mezi tím je někdy má a někdy nemá. Když drivery jsou, většinou jsou to generické drivery které vůbec nebyly testované s daným HW. Má vaše tiskárna oboustranný tisk, umí potisk DVD a ve Windows umí zobrazit kolik zbývá inkoustu? Na Linuxu v lepším případě bude tisknout, možná dokonce s nějakými barvami, ale na ostatní většinou můžete zapomenout. A perličkou je používání nepodporovaných interfaců, což je slušná střelba od boku, která může mít zajímavé výsledky:
  http://www.theregister.co.uk/2013/01/31/ubuntu_uefi_bricking_samsung_laptops/

 • 18. 4. 2016 10:57

  j (neregistrovaný)

  A hele, lael blabol ... zvanis o tom ISO, ktery M$ sam nedodrzuje? Zvanis o tech formatech, ktery jejich puvodce neumi otevrit? Zvanis o tom otevreni specifikace, kde 1/2 formatu neni zdokumentovana? lol ...

  Jooo, kernel casto meni API ... a proto se dycky 10 let dohadujou, jestli to 10 let nepouzivany uz maji vyhodit, protoze to mozna jeste 1 nebo 2 appky pouzivaji ... zato M$ v souladu se specifikaci ... udrzuje vlastni SW ve stavu, kdy se na jejich vlastnim systemu (ktery je pry 100% kompatabilni) neda spustit ... pripadne da, ale ne uz provozovat, protoze ... z nejakyho duvodu ... neumi secist cisel sloupec.

  A vubec, ten uzasnej napad, ze se vzorce v excelu prekladaj. To musela vymyslet hlava vymazana ...

  O HW ani nemluve... jasne, 1/2 roku stara tiskarna nefunguje v tom 100% kompatabilnim systemu jako proc? Jo aha, ze prej vyrobce ... chmm. Zajimavy, na tuxovi zadny drivery od vyrobce nemam ... a funguje.

 • 18. 4. 2016 14:43

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad zvanis o tom ISO, ktery M$ sam nedodrzuje - vy zřejmě žvaníte o něčem o čem tradičně nic nevíte. MS Office podporuje ISO/IEC 29500:2008 od verze následující po uvedení standardu.

  Ad Zvanis o tech formatech, ktery jejich puvodce neumi otevřít - jaký průvodce? Už ty houbičky nechte, nedělá vám to dobře.

  Ad Zvanis o tom otevreni specifikace, kde 1/2 formatu neni zdokumentovana - jaká konkrétní "polovina" není dokumentovaná? Tohle skončí jasně: opět lžete.

  Ad kernel casto meni API ... a proto se dycky 10 let dohadujou, jestli to 10 let nepouzivany uz maji vyhodit, protoze to mozna jeste 1 nebo 2 appky pouzivaji - no jistě. Asi proto se balíčky vydávají pro konkrétní verzi konkrétního distra, a snaha rozchodit je kdekoliv jinde je sázkou do loterie :)

  Ad uzasnej napad, ze se vzorce v excelu prekladaj - to se při lokalizaci dělá. Kdo neumí anglicky, tomu názve funkce AVERAGE() moc neřekne, kdežto PRŮMĚR() mu bude jasný.

  Ad 1/2 roku stara tiskarna nefunguje - která konkrétně?
  Ad Zajimavy, na tuxovi zadny drivery od vyrobce nemam ... a funguje - generické PCL drivery si můžete nainstalovat i pod Windows. Samozřejmě pak ztratíte funkcionalitu specifickou pro danou tiskárnu (potisk DVD, duplexní tisk, sešívání výstupů atd.), stejně jako na Linuxu.

 • 18. 4. 2016 11:20

  NULL (neregistrovaný)

  "istě. MS je šmejd, co uvolnil specifikaci binárních formátů MS Office a nechal u ISO standardizovat ty co jsou založené na XML."

  Ano. děkujeme. Hlavně za to, že je pak každý 1 - 2 mění. Paráda. Ještě že nemáme takovou ČSN. To by jsme si ani mixér nezapnuli.

  Ke zbytku už jen napíšu, že to byl MS který tlačil výrobce HW do nepodpory Linuxu. Stejně jako vydírání přes Vendor Lock In a zavíráním poboček v EU. A že to dělají i jiné firmy? No tak to je jenom důkaz toho, že je potřeba s tím zatočit.

  Možná je to obvyklá obchodní praktika, ale u mě jako u slušného člověka je to prostě svinstvo.
  U Nás na Moravě máme pro takové i spoustu výstižných výrazů.

 • 18. 4. 2016 14:52

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad děkujeme. Hlavně za to, že je pak každý 1 - 2 mění - konkrétně: co se mění?

  Ad to byl MS který tlačil výrobce HW do nepodpory Linuxu. Stejně jako vydírání přes Vendor Lock In a zavíráním poboček v EU - a jak měl koho konkrétně nutit? Výrobci mohou dodávat co chtějí. Nakonec dlouhá léta dodávají stroje s Linuxem (desktopy i servery), ChromeOS atd.

  Ad u mě jako u slušného člověka je to prostě svinstvo - v tom případě rozhodně nepodnikejte, ani nechoďte do vyššího managementu. Ono totiž platí že co není zakázáno, to je povoleno. Takže praktik které byste zřejmě vy popsal jako svinstvo je svět plný. Od bitev o ceny a podmínky na jogurty a špekáčky ve vašem supermarketu, až po stavbu továrny nebo koupi letadel: všude mají konkurenti velmi silné zájmy, na kterých závisí jejich příjmy a mnohdy jejich finanční přežití. A věřte, že se s tím nikdo nemaže. Pro vás je tedy jediným řešením mít nadřízené (a jejich nadřízené) jako "rodiče", kteří vás toho uchrání.
  Navíc jak jsem už psal, ve světě open source se také nosí ostré lokty. Ostrá konkurence, pomluvy, házení klacků pod nohy, verbální útoky, výhrůžky fyzickým násilím...

 • 18. 4. 2016 16:43

  NULL (neregistrovaný)

  "Ad u mě jako u slušného člověka je to prostě svinstvo - v tom případě rozhodně nepodnikejte, ani nechoďte do vyššího managementu. Ono totiž platí že co není zakázáno, to je povoleno."

  A to znamená jako co? Že mám být svině a zapojit se do té sviní řady? Navíc já nepsal že to není nikde jinde, jen že proto tu sviňskou firmu nemám rád.

 • 19. 4. 2016 2:01

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  A jak se morálně srovnáte s tím že používáte vyhledávač Google, létáte ledadlem, kupujete v supermarketu jogurty a špekáčky, nebo používáte LibreOffice? A předpokládám že poté co na rootu vyšel seriál Děrné štítky a holocaust nepoužíváte produkty IBM, včetně jejich ThinkPadů, serverů, procesorů a mainframes. Nemluvě o ReiserFS, který pro vás nejspíš není o FS a jeho vlastnostech, ale o tom že ten člověk zabil manželku.
  http://www.root.cz/serialy/derne-stitky-a-holocaust/

  Nechci vám samozřejmě nic vnucovat, ale vidím věci trochu jinak. Kdekoliv se soutěží o zdroje, vždycky je to drsné. "Tradiční" řešení je prosté: silnější si prostě vezme co chce, a je hotovo. Dnešní společnost má pravidla daná zákonem. Když se dějí svinstva ohledně dodávek jogurtů do mého supermarketu, tak na rozdíl od vás chápu, že ti lidé místo násilí naštěstí používají "měkké" metody, a že jen přirozeně bojují o zdroje. Vyčítat jim to je nesmyslné, protože kdo nebojuje, toho konkurence převálcuje, bude muset propustit zaměstnance a zavřít podnik.

  Když se do "řady sviní" nezapojíte vy, tak to někdo musí udělat za vás (jak jsem psal: nejspíš nadřízený a jeho nadřízený), protože jinak budete spát pod mostem. Je to velmi podobné jako uvnitř tradičního kmene: uvnitř panuje relativní pohoda, mezi kmeny panuje napětí. Někdo je bojovník se zbraní v ruce, někdo je žena která se stará o oheň a jídlo. Nic proti tomu že nejste bojovník. Ale nemá moc smysl kydat hnůj na bojovníky, bez kterých byste byl nahraný.

  BTW podobně to funguje na více úrovních, od rodiny až po kulturní celky (například západní, islámský nebo hinduistický), a firmy samozřejmě nejsou výjimkou.

 • 19. 4. 2016 8:14

  NULL (neregistrovaný)

  No, víte, to je o osobním postoji a o tom jaký člověk je. Samozřejmě, situace je složitá, to ale neznamená, že se se vším smíříme. Takhle jak to píšete, by jste omluvil i vraždu : "Ano, konkurence, no a suroviny a ostatní taky ... bla ... bla ... a život je tvrdý ..." No samozřejmě, že se i takové věci dějí ve světě i u Nás, ale to se jako máme smířit? Jako že ostatní to dělají tak budeme taky? No to by jsme se dostali brzo do pěkné prdele . . .
  Pak se samozřejmě nemůžeme divit, že se na světě dějí takové věci jaké se dějí, když se pořád všechno takhle hloupě alibisticky omlouvá.
  Kdysi jsem na podobné téma četl článek a tam tomu říkali, tuším, něco jako myšlenková bipolarita, kdy je člověk vlastně ochoten se kvůli jednomu, potlačit druhé, i když ví, že to není správné. Typický případ jsou ty Euro Americké bojůvky po světě. Všichni ví že je to špatné, že rozvracejí cizí země, působí civilistům zbytečné utrpení (a je jedno jestli fyzické, materiální nebo psychické - ani jedno by jste nechtěl ...) a že ti "diktátoři" jsou jen záminka pro boj o suroviny a moc, ale přijmou to, protože se jim to nechce řešit, nechce se jim vystoupit z komfortní zóny, mají pocit že sami nic nevyřeší a tak jsou v podstatě ochotní to, i třeba jen tichým souhlasem, podporovat. To je ale samozřejmě to nejhorší co se děje, schválně jsem to uvedl, protože zde jsou ty morální mantinely dost zřetelné, je to takový ten vrchol "všeho zlého", ale toto se pak přenáší i do ostatních částí života a pak se divíme, že se akorát všude krade, podvádí a lže. Tohoto právě i využívají i světoví lídři ( a nejen oni ) a pak se všichni divíme, jak jim takové hovadiny co (v našem případě) v Bruselu dělají pořád procházejí a čekáme, kdo to za Nás vyřeší. Nikdo. No možná čas ... ale stejně to dopadne tak, že nejprve budeme muset dostat rozum, akorát to "za nás zařídí" čas.

 • 19. 4. 2016 14:10

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Jak jsem psal: když dojde ke sporu o zdroje, ten kdo nemá ostré lokty skončí jako poražený. Ve světě businessu to znamená zavřít krám. S tím je potřeba se smířit, protože lidé jsou stavění tak že se hodně ohlížejí na svou rodinu, méně svůj kmen (dneska třeba firma, fotbalový tým), ještě méně na svůj národ atd. Čím větší je sociální vzdálenost, tím menší jsou ohledy. A konkurenční boj je dobrá věc. Například díky "jogurtovým a špekáčkovým válkám" máte obojí levnější. Vraždy to nijak neomlouvá.

  "Euro Americké bojůvky" jsou složitější téma, než by se mohlo zdát. Myslíte že kdybychom se coby Západ "nevměšovali", tak by se přestali hromadně vraždit mezi sebou šíité a sunité, muslimové a židi, jugoslávské kmeny, africké kmeny, africké kmeny a muslimové, Angličani a Francouzi, Němci a Slované atd.? Naopak. Došlo by přesně k tomu co se stane, když zrušíte policii a soudy: vyhraje ten kdo je schopný spáchat nejhrubší násilí. Jeden můj americký kamarád na výtku že se US chovají jako světový policajt odpověděl že někdo tu roli mít musí, a kdybyste zrušil byť jen v jednom městě policii, tak by nastaly etnické čistky v každém bloku (mimochodem to bylo ještě před uvedením komedie Team America: World Police, kde je to dovedené k dokonalosti). Bohužel má pravdu.

  Když někdo zabije jednoho člověka, jde do vězení nebo na smrt. Co když se někdo rozhodne povraždit miliony lidí a demontuje u toho systém spravedlnosti v dané zemi (Rwanda, Hitler, Stalin, Mao a řada dalších)? Máme se na to koukat se založenýma rukama a "nevměšovat se"? A co když někdo prokazatelně falšuje volby a vojensky obsazuje sousední země (třeba Putin)? Máme se jen dívat? Samozřejmě můžeme, ale podle řady lidí (včetně mě) je to hrubě špatně. Jednak z morálního hlediska, a pak i z praktického, protože asi nechcete aby postupem času převzali svět exoti jako Hitler, Stalin, Assad a další.

  Jiná cesta je ta že do věci šlápnete. To se někdy povede, například v Německu, Itálii a Japonsku. Z bývalých fašistických mocností jsou silné demokracie, a mimochodem velmi úspěšné ekonomiky. A někdy se to nepovede, jak můžete vidět v Libyi.

  Můj závěr z toho je ten že někdy je na místě jen sledovat, jindy použít soft power (podpořit demokratické instituce v dané zemi, podporovat vymahatelnost práva, trvat na soudním stíhání zločinců, hrozit sankcemi nebo je i uvalit), a někdy dokonce do věci šlápnout silou. Nejsložitější je správně se rozhodnout, kterou metodu kdy zvolit.

 • 20. 4. 2016 11:46

  NULL (neregistrovaný)

  Já to uvedl jenom jako příklad té bipolarity myšlení. Samozřejmě že od zítřka nikdo svět nenapraví a v případě některých válek jde i o to, že obě dvě strany mají zároveň v něčem právo a v něčem zase ne. To ale nic nemění na tom, co jsem napsal. Nehodlám vytvářet žádné problémy nové nebo podporovat či udržovat ty staré. Jde o to, že člověk musí změnit myšlení a podívat se na věci z nadhledu. Předvedu:
  "A konkurenční boj je dobrá věc. Například díky "jogurtovým a špekáčkovým válkám" máte obojí levnější. "

  To je sice pravda, jenže za tím, že prvotní motiv je ne cena pro Vás, ale odstřihnutí konkurence a navíc, pokud to nevíte, tak řetězec prostě oznámí dodavateli, že ode dnes je sleva a má prostě polovic, jinak ať jde do ... To není moc dobré. Taky se na to ale dá podívat tak, že kdyby měřítko úspěchu které nám pořád někdo nutí a někdo obhajuje, nebylo cena a likvidace konkurence, ale třeba spokojení všichni okolo, tak by pouze stačilo přestat hrabat a začít normálně prodávat. Výsledek dnešního přístupu ostrých loktů je pouze ten, že prodavačky mají prd, dodavatel mele z posledního, šidí se potraviny a řetězec se každý rok chlubí, o kolik mu narostl čistý zisk. Za tohle se mám postavit? Ani náhodou.
  To se tak chováte i ke kamarádům? Ostré lokty, nátlak, kdo dřív přijde.... zbytek nasr.t .... ? Asi ne. A ještě by jste mne utvrzoval v tom, že se tak mám chovat ke všem, se kterými obchoduji, resp. spolupracuji?

  A nebo:

  "Máme se na to koukat se založenýma rukama a "nevměšovat se"? A co když někdo prokazatelně falšuje volby a vojensky obsazuje sousední země (třeba Putin)? Máme se jen dívat? Samozřejmě můžeme, ale podle řady lidí (včetně mě) je to hrubě špatně. Jednak z morálního hlediska, a pak i z praktického, protože asi nechcete aby postupem času převzali svět exoti jako Hitler, Stalin, Assad a další."

  No jo, jenže opět, zde není motiv někomu pomoct. On se totiž třeba do Rwandy nikdo moc nehrne, řeší se "demokracie" a "správný svět" hlavně tam, kde je ropa a smrdí zisky nebo posílení moci vůči konkurenci. Právě ta Libie, Sýrie ..... Má třeba USA právo někomu něco vyčítat, když mučí lidi na Guantanamu? Kadáfí měl prostě akorát taky svoje Guantanamo.... A když se podívete na Sýrii - tak aspoň vidíte, co držel Asad na uzdě. Jde ale o to, že si zase lžeme, nikoho ti lidi nezajímají, to by tam nesvrhávali režim. Bylo jim hůře za Asada, nebo teď, když jim několik let padají bomby na hlavy? To samé Ukrajina. Evropa s USA zaplatila převrat, aby dostala pod kontrolu nové hřiště pro odbyt a vybrakování. Rusové toho chytře využili. A co se stalo pak? Jedni sypou zbraně Ukrajině, druzí zase povstalcům a koho zajímají lidi, kteří tam mají válku několik let? To není žádná pomoc, to není nic dobrého, to není žádné řešení diktátorů. Všichni, i Sadám, Asad, Kadáfí .... dokud skákali jak Washington pískal, tak byl klid. Pak se Irán vyslovil k převedení burzy s ropou v dolarech ( asi 15 let zpět, bylo to jeden den i v tisku ) na euro a od té doby to tam jede .... A lidi? na ty tam každý kašle. Zajímají je jen ostré lokty. Kdyby jim chtěli opravdu pomoc, tak jim ukážou správnou cestu a podpoří je. Každý si k tomu musí dojít sám. Stejně jako vy, až pochopíte, že ostré lokty jsou výmluva, případně omluva.
  To víte, že nechci aby převzali zemi exoti jako Hitler, ale to byli právě ti, kteří lhali, a měli ty nejostřejší lokty a morálku jenom v hubě. Vše si omluvili konkurencí a nutností. To je právě ten problém. A vůbec, chová se třeba NATO jinak než Hitler? Obsazeno v Africe mají celkem podobně, když připočítám AFRICOM tak i více.
  To je prostě zákon akce a reakce. Ostré lokty plodí jenom ostré lokty. A kde jsou lokty, jsou zlomené nosy a knockouty. Nakonec to vede k tomu, že se vše měří jenom penězi a úspěchem. No a to je vlastně to, na co dnes všichni nadávají a připisují to režimu. Ale, my v EU, máme režim, kde to záleží pouze na nás. Ano, stává se že není alternativa, pak ale není co řešit.

 • 22. 4. 2016 12:21

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  S prvním odstavcem v principu souhlas.

  Ad díky "jogurtovým a špekáčkovým válkám" máte obojí levnější; prvotní motiv je ne cena pro Vás, ale odstřihnutí konkurence - lidé nejlépe fungují, když sledují vlastní zisk. Když máte ráno k snídani rohlík, berte na vědomí, že ho pekař vyrobil pro jeho zisk. Podobně váš mobil i vaše kalhoty vyrobil někdo proto aby na tom udělal zisk. A všichni se předhání v tom aby získali vaše peníze nižší cenou, vyšší kvalitou atd. Koupíte si rohlík za 50 Kč, nebo dáte přednost tomu za 1.50 Kč, zvlášť pokud je v akci? Můžeme se kouknout na ty špekáčky: U pravého špekáčku nařizuje takzvaná „špekáčková vyhláška“, kolik musí obsahovat masa. I přesto, že média spotřebitele v této oblasti intenzivně vzdělávají, prodej pravých špekáčků je v prodejnách Albert zhruba desetkrát menší než prodej podobných uzenářských výrobků, které mají nižší obsah masa – a samozřejmě i nižší cenu.“ --
  Judita Urbánková, řed1telka komun1kace společnosti Ahold
  http://www.vitalia.cz/clanky/cesi-volaji-po-kvalitnich-potravinach-ale-nekupuji-je/

  Ad Výsledek dnešního přístupu ostrých loktů je pouze ten, že prodavačky mají prd, dodavatel mele z posledního, šidí se potraviny a řetězec se každý rok chlubí, o kolik mu narostl čistý zisk - prodavačky mají tolik za kolik jsou ochotné pracovat. Pro práci na pokladně stačí být gramotný a mít dvě ruce, takže je to práce kterou v ČR může dělat kdokoliv, a je tedy pochopitelně mizerně placená. Dodavatele nikdo nenutí dodávat do řetězců. Oni jim dodávají, protože řetězce relizují prodejní objemy, o kterých by si výrobce kdekoliv jinde mohl nechat leda zdát. A řetězce? Je snadné je vidět jako mizery a vyděrače. Jenže když nenabídnou nízké ceny, tak to také zabalí. Nakonec už to v ČR zabalily společnosti K-M@rt, Intersp@r, Delv1ta, Jul1us Me1nl, C@rrefour, Ed3ka a Plus D1sc0unt. To celkem jasně vypovídá o tom, že podnikat v téhle oblasti není v ČR žádný med.

  Ad To se tak chováte i ke kamarádům? Ostré lokty, nátlak, kdo dřív přijde.... zbytek nasr.t .... ? - lidé se chovají podle sociální vzdálenosti. Typické pořadí by bylo přibližně já, partnerka a děti, širší rodina, přátelé, kolegové, firma, město, stát, kulturní okruh. BTW Arabové to popisují pěkně slovy I, against my brothers. I and my brothers against my cousins. I and my brothers and my cousins against the world. Podobně to funguje i se závažností událostí. Když si vaše manželka zlomí nohu, je to středobod vašeho vesmíru. Když si ji zlomí soused nebo kamarád, je to fakt smůla. Podobně "fakt smůla" to bude když se pár lidí z vašeho města zabije v autě. A když v Jižní Americe spadne autobus s padesáti lidmi z útesu a nikdo z nich nepřežije, tak to v ČR nikoho vůbec nezajímá.
  Mohli bychom tedy říct, že v businessu platí něco za něco a je tam tvrdá konkurence, kdežto v bližších vztazích je to jinak. Nakonec přítelkyně nebo žena vám udělala snídani, a nechtěla za to zaplatit. Jenže to je zavádějící. Zkuste se jí nevěnovat a přehlížet jí, neplnit její citové a sexuální potřeby. Prostě pak odejde, dá přednost konkurentovi (i když je tam transition cost). Plus berte v úvahu že podle průzkumů byl každý třetí člověk v manželství nevěrný, a skoro polovina manželství se rozvádí. Takže jsme u toho zase: konkurence, ostré lokty, nátlak, špína, snaha získat co nejvíc. Jediný rozdíl je v tom, že vyjma peněz hraje roli i (čato silnější) "emoční měna".

  Ohledně mezinárodní politiky: do Rawndy se nikdo nehrne poté co se proti silám mise UNOSOM II v Somálsku obrátily všechny místní strany, a mrtvé americké vojáky pak vláčely po ulicích. Na základě této události byl natočen film Black Hawk Down.
  https://goo.gl/AQEV2s

  To bylo v roce 1993. Motivace přitom byla humanitární. Jistě si vzpomínáte na tamní ladomor, a fotky somálských dětí, které obletěly svět. V US si celkem pochopitelně řekli, že když se místní střílejí jako hovada, zničí si ekonomiku a zemědělství a lidé trpí, a pak přijdou US na pomoc, a všichni po nich střílejí, tak že to nemají zapotřebí. Zkráceně "Fuck Somalia".
  http://goo.gl/AKOQmt
  http://goo.gl/AHzWCp
  http://goo.gl/7vVn9A

  Genocida ve Rwandě vypukla v roce 1994. US se tam po zkušenosti ze Somálska nehrnuly, a nikdo jiný tam také jít nechtěl. Ta somálská zkušenost znamenala, že jsme uznali že v Africe je všechno jinak, neumíme to opravit, nechceme aby na naše vojáky stříleli a vláčeli je městy, a proto tam nebudeme nikoho posílat.

  Ohledně Ukrajiny: nemyslím že by si tam Evropa s USA zaplatila převrat. Ukrajinské obyvatelstvo v Rusku vidí mizernou životní úroveň, nulovou vymahatelnost práva, vládu oligarchů a nulovou perspektivu. Janukovič kandidoval s tím že podepíše asociační smlouvu s EU. Putin ho od toho zrazoval, hrozil a vyhrožoval, protože Ukrajinu potřeboval do Euroasijského svazu. Janukovič povolil, podepsal smlouvu s Ruskem místo s EU, a nastala exploze. Samozřejmě ve východní polovině země je spousta etnických Rusů (které tam přesunuli za socíku), a ti jdou s Ruskem, zvlášť když jim na ruském kanálu vysvětlí, že jde o fašistický puč placený US a EU. Zkuste se ale zeptat sám sebe, jestli Rusko vůbec dokáže připustit, že by si Ukrajina mohla svobodně zvolit vlastní zahraniční politiku. Putin je posedlý tím, že se NATO "agresivně" blíží k jeho hranicím. Ukrajina má mimo jiné ukázat Gruzii a ostatním post-sovětským republikám jak dopadnou, když nepůjdou s Ruskem. Ve všech těch zemích je veliká spousta etnických Rusů, jejich rodiče tam často poslali kdysi za trest. Stačí jim v ruské TV vysvětlí že vláda dané země jsou fašisté, případně Moskva situaci jinak vyostří, a pak může jít s tanky "chránit zájmy etnických Rusů".
  BTW o Ukrajinu v EU nikdo moc nestojí. Ta země má zdevastovanou ekonomiku a je prolezlá korupcí. Její rekonstrukce by trvala dekády a stála obrovské prostředky. Samozřejmě pokud chtějí oni směrem k EU, tak u nich rádi podpoříme demokracii a cestu k EU, s tím že se časem třeba dají dohromady. Zatím máme co dělat s obrovskou mírou bordelu a korupce v Rumunsku a hlavně Bulharsku.

  Ad Všichni, i Sadám, Asad, Kadáfí .... dokud skákali jak Washington pískal - nevšiml jsem si, že by skákali jak Washington pískal.

  Ad Pak se Irán vyslovil k převedení burzy s ropou v dolarech ( asi 15 let zpět, bylo to jeden den i v tisku ) na euro a od té doby to tam jede - to si opět nemyslím. Přechod na jinou měnu v obchodování s ropou se diskutuje (a občas realizuje) všude možně, ale USD zůstává primární měnou. Navíc mi není jasné co by Írán měl mít společného se Sadámem; tyhle dvě strany spolu vedly velkou válku za použití chemických zbraní. Kadáfí měl vztahy s Íránem lepší, a Assad je na Íránu závislý. Ale pořád mi uniká souvislost. Mimochodem Írán prokazatelně (podle IAAE) vyvíjel jaderné zbraně. Umíte si představit teokracii vyhrožující vymazáním zemí z mapy, která je vyzbrojená jadernými zbraněmi? To je jako dát stejné zbraně křesťanské inkvizici, případně křižákům na jejich výpravy. Mimochodem skvělá řeč v UN, dejte tomu minimálně dvě a půl minuty, doporučuji ale shlédnout celé:
  https://www.youtube.com/watch?v=MQp8XZc8bv0#t=13m31s

  Ad když se podívete na Sýrii - tak aspoň vidíte, co držel Asad na uzdě - to myslíte vážně? Assadův otec ve velkém masakroval civilisty (například v roce 1982 zabil v podstatě všechn živé ve městě Hama), a jeho syn v tom "úspěšně" pokračuje. To samozřejmě vede k občanské válce. Samozřejmě to souvisí i s tím že Assad je šíita, a vládne většinově sunitské zemi.

  Ad chová se třeba NATO jinak než Hitler? Obsazeno v Africe mají celkem podobně - nevšiml jsem si, že by NATO vedlo útočné války, a chtělo vyhubit Židy a Slovany (nebo kohokoliv jiného).

  Ad Kdyby jim chtěli opravdu pomoc, tak jim ukážou správnou cestu a podpoří je - 1000% souhlas. Jenže jak to udělat? Bad guys na nějakou "správnou cestu" kašlou, budou prostě vraždit vlastní obyvatele a přivlastňovat si co chtějí. Soft power jsme zkusili mnohokrát, a zdaleka ne vždy to funguje. Je třeba vždy volit správný nástroj. Nakonec když vám někdo právě vraždí rodinu, tak mu asi také nepůjde příkladem ve zříkání se násilí, a nebudete mu mravoučně citovat moudré knihy. Problém je v tom, že na rozdíl od popsané situace často není zjevné, který nástroj zvolit.

 • 17. 4. 2016 21:58

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ehm, co se těmi linky snažíte doložit? To že i ve Windows dochází k problémům? To není moc objevné :), bezchybné systémy zatím nemáme.

 • 19. 4. 2016 1:30

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ve výčtu chyb, který jsem linkoval, je například to že pokud jako přepínač národních klávesnic použijete Ctrl+Shift, tak přijdete o hotkeys Ctrl+Shift+cokoliv, protože se úplně tupě ty klávesy pro přepnutí layoutu testují při keydown, kdežto hotkeys při keyup. Bug je z roku 2004, za tu dobu se o tom trochu kecá, ale jinak se nic nestalo.
  https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=865

  Jiný problém: když aplikace změní rozlišení a spadne, tak X11 server nezmění rozlišení zpátky. Bug report je z roku 2008. Takových bugů je tam dlouhá řada. BTW ještě si myslíte, že se ve světě open source bugy opravují rychle?
  https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=14255

  A chcete se pobavit? Koukněte na tohle.
  https://bugzilla.redhat.com/buglist.cgi?bug_status=NEW&bug_status=ASSIGNED&bug_status=POST&bug_status=MODIFIED&bug_status=ON_DEV&bug_status=ON_QA&bug_status=VERIFIED&bug_status=RELEASE_PENDING&classification=Fedora&component=NetworkManager&product=Fedora&query_format=advanced

  Naproti tomu vy jste linkoval následující: MS má údajně problém s updatem, ve skutečnosti ho jen uvolňoval po vlnách a nikoliv najednou. Seznam známých problémů MS Office po upgradu na Windows 10, včetně toho že uživatel najde ikonu Wordu ve Start Menu na jiném místě :). Troubleshooter problémů se zvukem, kde se doporučuje mimo jiné zkontrolovat jestli jsou zapnuté reproduktory a připojené kabely :). Troubleshooter služby Windows Update.

  To co jsem linkoval já jsou systémové problémy, popsané bugy. To co jste linkoval vy jsou rady pro problémy způsobené buď uživatelem, nebo různými dávno opravenými bugy.

 • 18. 4. 2016 5:51

  muf (neregistrovaný)

  Sakra, to je pokrok. Už vám povolili prohlašovat, že Windows nejsou bezchybné...
  Jsou za to nějaké příplatky?

 • 17. 4. 2016 9:18

  Lemming (neregistrovaný)

  > ... abyste vlezl na command line jiných podobně "skvělých" systémů :)

  To je legrační zvlášť vzhledem k tomu, že posledním hitem Windows je Linuxová commandline :D Asi vám ještě z centrály nepřišly poslední notičky :D

  Ono ani s tím hraním na Windows to není tak růžové. Je tam taková menší chybka. To si tak hraju hru ve fullscreenu a najednou BUM hra se přeruší, zobrazí se plocha Windows a na ní hláška že počítač běží na max (no bodejť by ne, když hraju) a jestli nechci přepnout barevné schéma do základního (to by fakt pomohlo...). A "nejlepší" na tom je, že i když odkliknu "běž z tím do p****e" (nechci a už nezobrazovat) tak programátoři Microsoftu to nedokázali naprogramovat tak, aby si to tu volbu pamatovalo a po rebootu se to stalo zas.

  Takže jsem musel zuřivě googlit, aby se dogooglil, kde se to vypíná - musí se odškrtnout checkbox "Řešení potíží s Windows" v "Centru akcí". A tihle lidi budou tvrdit něco o tom, jak je Linux neintuitivní...

  Podobný opruz byl s tím, že vyskakoval dialog na zapnutí nějaké funkce "jedním prstem", ale tam se dalo lépe odhadnout, kde se ta blbost vypíná.

 • 18. 4. 2016 10:59

  j (neregistrovaný)

  Heh ... a co teprve hlaska jestli chces prepnout do rezimu pro chromy ... to kdyz ve hre 5x zasebou zmacnejs shift ... nebo vymozenost ... win klasvesa, na ktery spousta games odpovi tak, ze ze zhroutej (a lepsi gamesnicky klavesnice maji vypinac).

 • 18. 4. 2016 14:59

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad kdyz ve hre 5x zasebou zmacnejs shift ... nebo vymozenost ... win klasvesa, na ktery spousta games odpovi tak, ze ze zhroutej - to je ovšem blbost autorů her. Accessibility keys se dají snadno zakázat. Přepnutí mezi aplikacemi nesmí hru zhroutit; pokud se to stane, autor neobsloužil správně Lost Device state. Všechno je to dokumentované, ale autoři her jsou tradičně matláci. Pokud vidíte tyhle problémy, reklamujte to u autorů konkrétních her.
  https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/ee416808%28v=vs.85%29.aspx
  https://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb174714(v=vs.85).aspx

 • 18. 4. 2016 18:47

  j (neregistrovaný)

  Jasne, takze programator si ma programovat prepinani focusu, protoze widle to neumej. Stejne jako si ma nejlip napsat vlastni driver na klavesnici, protoze nikdy nevi, jakou kokotskou klavesouvou kombinaci M$ implementuje a jak na ni budou widle reagovat.

  Mno to uz si muze napsat rovnou cely widle, aspon budou delat co chce a ne co M$ tvrdi ze je normalni.

 • 19. 4. 2016 0:52

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Ad takze programator si ma programovat prepinani focusu, protoze widle to neumej - to o programátorech se vás moc netýká, protože zjevně nic nevíte o DirectX ani OpenGL. Mějme fullscreen aplikaci s exkluzivním přístupem k obrazovce. Když z aplikace přepnete jinam, přestane mít exkluzivní přístup k obrazovce, přijde o buffer do kterého kreslí, a podle okolností (například pokud se změní rozlišení) i o další zdroje. Po přepnutí zpátky musí aplikace znovu dostat buffer a případně i ty další zdroje. Pokud to neudělá, tak zjednodušeně volá funkce DirectX nebo OpenGL nad neexistujícím handlerem. S přepínáním focusu mezi aplikacemi, které exkluzivní přístup k obrazovce nemají, to nemá vůbec nic společného.
  BTW problém se týká DirectX i OpenGL, a samozřejmě Windows, Linuxu i Androidu. Pro OpenGL existuje pro případ ztráty kontextu podobná procedura, jako pro DirectX (kde jsem to linkoval už minule).
  https://www.opengl.org/registry/specs/KHR/robustness.txt
  http://developer.android.com/reference/android/opengl/GLSurfaceView.Renderer.html

  BTW problém se týká třeba i jádra Gecko. Je to open source, kde se problémy - jak je obecně známo - opravují extrémně rychle. Od roku 2011 o tom pánové asi rok diskutovali, a pak to nějak usnulo. Třeba jednou :)
  https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=660072

  Ad ma nejlip napsat vlastni driver na klavesnici, protoze nikdy nevi, jakou kokotskou klavesouvou kombinaci M$ implementuje a jak na ni budou widle reagovat - zpřístupnění systému pro invalidy má dobrý důvod, což by vám došlo, kdybyste si dohlédl dál než na špičku vlastní řasy. Pokud nějaká aplikace používá stejný postup pro vlastní potřebu (například pětkrát stisknout a uvolnit SHIFT), tak holt musí říct "pro mě zpřístupnění pro invalidy nepoužívat". Autor samozřejmě jak "kokotsky" se to chová, za předpokladu že si přečte dokumentaci. Vás se to opět netýká, protože neznáte API, dokumentaci, a nejspíš jste skončil u skriptování v bashi.

  Ad to uz si muze napsat rovnou cely widle - no jistě :). Přišel jeden co dost praseckým způsobem přepsal klasické Unixy podle dokumentace, a dal to k dispozici zdarma. Kupodivu se jeho výtvor ani po 25 letech na desktopech nechytá, u firemních ani domácích uživatelů.

 • 17. 4. 2016 13:05

  mattyy1hp (neregistrovaný)

  "Máte pravdu. Ve Windows musíte na tu ikonku hlasitosti kliknout, a teprve pak můžete scrollováním měnit hlasitost. Je to zásadní problém, a fakt nechápu, že vůbec někdo takový OS může používat :D"

  Je to asi jako odemykat auto strkáním klíče do zámku, když jde zmáčknout tlačítko na dálkovém ovládání. Takových věcí je ve Windows celá řada - jde to jednodušeji, ale MS to ještě nepochopil. Pak to ty ostatní, kteří si zvykli to dělat jednodušeji, otravuje. Dají se zmínit třeba panely/taby v průzkumníkovi nebo sjednocené nastavení. Donedávna ještě scrollování v neaktivních oknech. Samozřejmě MS fanatici budou tvrdit, že to nikdo nepotřebuje, ale až to MS konečně po X letech integruje, tak budou chrochtat blahem, jak je najednou spousta věcí příjemnějších a že nový Windows jsou díky tomu nejlepší.

  "To daleko převáží takové drobnosti jako že vám bude zvuk fungovat jen pokud máte štěstí na výběr HW, i pak zvukovka dost možná po updatech nenajede, a i když funguje tak se zvuk každou chvíli seká."

  Tak to nevím, jak to dělám. Ale nenašel jsem ještě desku nebo notebook, kde by nefungoval zvuk. Uvítam tip na nějakou. Zvuk se mi samozřejmě neseká, v Archu se mi aktualizuje úplně všechno a pořád to funguje. Ale myslím, že tohle všechno vy moc dobře víte.

 • 17. 4. 2016 13:34

  NULL (neregistrovaný)

  "Tak to nevím, jak to dělám. Ale nenašel jsem ještě desku nebo notebook, kde by nefungoval zvuk."

  Acer 5560, ale úplně přesnou verzi už nevím. Starší intel i5 2core fyz., graf. Radeon s přepínačem výkonu. Tam občas alsa při startu zaměnila zvuk za grafiku a když už se to rozjelo a někdo vytáhl jack, tak pomohlo akorát restart - občas. Reinstall - občas. Ale kombinace restartů a reinstalů pomohla vždycky. Jenže kdo je na to zvědavý ...
  Problémy s grafikou - nefungovaly ani ofic ani neofic ovladače na linuxu, na Win v určitých situacích taky padaly. I ty z OMka

 • 18. 4. 2016 11:01

  j (neregistrovaný)

  Tak na desitkach to vylepsili tak, ze uz ani nepoznas, ktery wokno je aktivni, takze pises ... a nevis kam.

 • 16. 4. 2016 16:38

  balki (neregistrovaný)

  GTA nie je kompatibilne s mojim systemom, na to sa mozem vykaslat.
  Urcite nehladuju, tak im moje peniaze za nekupenie bezduchej a nasilnej hry nebudu chybat. Dnes je vonku pekne, bol som radsej na prechadzke. (Realny zivot a tak ...)

 • 15. 4. 2016 14:16

  3xc (neregistrovaný)

  "Jak bývá zvykem, obě hry vyžadují proprietární grafické ovladače Nvidia nebo AMD."

  Včera večer som inštaloval "Saints Row: The Third" na Debian testing + AMD R9 380 + amdgpu driver a pohoda.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.