Hlavní navigace

Hodně dat na malém prostoru

Sdílet

Petr Krčmář 11. 5. 2005

Společnost Matrix Semiconductor představila nový revoluční typ paměťí. Jedná se o nejmenší 1 Gb paměťový čip na světě a jeho velikost je pouhých 31 milimetrů čtverečních. Čip v sobě ukrývá paměť PROM, kterou je možno jednou naplnit.

Firma plánuje do budoucna výrobu 8 Gb pamětí přibližně stejné fyzické velikosti. Možností využití je celá řada. Lákavá se zdá být například možnost snadné distribuce filmů ve vysoké kvalitě.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 5. 2005 10:12

  Arnošt (neregistrovaný)
  O technických detailech nic nevim, ale obyčejné kupecké počty mě přiměly se nad zprávou zamyslet. Milimetry jsou v odkazované zprávě čtvereční, nikoliv krychlové. 31 mm čtverečních znamená zhruba čtverec 5x5mm a v případě lineární závislosti mezi rozměry a datovou velikostí by 1GB byl čtverec zhruba 15x15 mm. To je velmi dobře srovnatelné s velikostí běžně prodávané Secure Digital karty.
  Bylo by tudíž asi dobré do zprávičky doplnit, která z "přidaných hodnot" je v daném kontextu revoluční.
 • 11. 5. 2005 13:30

  ocior (neregistrovaný)
  Pokud me pamet neklame cetl jsem o Matrix Semiconductor asi pred 3 lety v ceske verzi casopisu Scientific American. Zakladni kouzlo jejich techlogie je, ze nezustavaji na plose, ale stavi cipy do vysky.
  http://www.matrixsemi.com/images/product_photos/chart.jpg
  Dlouhodobym cilem je vyrabet touto technologii procesory. Uz pred temi par lety tohle prodavali a procesory slibovali co nevidet. Takze si myslim, ze to zajimave rozhodne je, ac to neni takova horka novinka.