Hlavní navigace

Hra Svoboda 1945: Liberation vyjde 3. srpna

18. 6. 2021

Sdílet

Svoboda 1945

Hra Svoboda 1945: Liberation od nezávislého studia Charles Games vyjde 3. srpna. Adventura je vytvořena ve spolupráci s profesionálními historiky a budete v ní pátrat po osudech svého dědy ve vesnici, do jejíhož života zasáhl odsun sudetských Němců, pochody smrti i nástup komunistické totality.Ve hře budete například zajišťovat pohraničí v obrněném vlaku a budete se jako farmář bránit kolektivizaci.

Hra volně navazuje na Attentat 1942, o kterém jsme tu také již psali. Obě pak podporují Linux, Windows a macOS. Obě hry si můžete předobjednat v krabicové za 499 korun. Případně si můžete na Steamu přidat Svobodu 1945: Liberation do seznamu přání.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 6. 2021 12:40

  mad

  No, nastesti posledni pokracovani Blade of Agony uz taky vyslo, tam je trochu jiny a objektivnejsi pohled na nemce - hlavne pres hlaven samopalu. A historicka pamet naroda by mela vzdy byt kompletni a vyvazena a nemanipulovana, takze vitam obe hry.

  Nejakej odsun je popravde slaba kava za to, co tu sudetaci a jejich soukmenovci provadeli pred a behem druhe svetove valky. A trest neprisel, cely se to hodilo na par jednotlivcu za norimberskeho procesu. Fuj.

  Co se komousu tyce, to je nemlich stejna sorta jako fasouni nebo dnestni EU, ideove levicaci, za tema jsou vzdy ekonomia v troskach a hromady mrtvych co se nechteli nechat privest k lepsim zitrkum (nebo toho nebyli hodni).

  Za obe svetove valky mohou nemci, za fasismus i marxismus mohou nemci, stejne tak mohou i za import Lenina do Peterburgu a otoceni jiz probihajici revoluce v rusku na revoluci bolsevickou. To je potreba nezapominat.

 • 20. 6. 2021 18:04

  Ondřej Kolín

  Vsechno je pravda, strelba do civilistu v Postoloprtech a jinde je zase nase vec. A spontanni odplata za prikori to nebyla. Opet ale za to muzou komunisti, kteri tehdejsi zlociny prikryli a nedovolili vysetrovani beznou policii.

 • 21. 6. 2021 9:51

  fortran1986

  "Nejakej odsun je popravde slaba kava za to, co tu sudetaci a jejich soukmenovci"

  Rozdelovať ľudí na zlých a dobrých podľa etnicity, veď toto robili aj Nacisti (a neskôr Stalinisti). Ono Benešova strana sa tiež volala Národno Socialistická, to len na margo Beneša, ktorý má tiež veľa za ušami a keď bolo najhoršie, tak zbabelo utiekol do Británie a vinu zvalil na svojich kolegov, čo tu ostali a museli koexistovať s Nemeckými okupantami. Briti spolu s exilovou vládou, sem hodili parašutistov Gabčíka a Beneša, aby spáchali atentát na Heydricha a potom si to zlízli, obyčajnú ľudia v Lidiciach a Ležákoch. Zatiaľ čo Beneš to zbabelo sledoval z pohodlia svojho exilu. Beneš nemal žiaden morálny kredit niekoho trestať. Ak už mal byť niekto potrestaný tak on... A Slováci to ani nehovorím, veď my sme boli jediný štát ktorý spolu s Nemeckom 1. septembra 1939 zaútočil na Polsko a rozpútali sme tak II svetovú vojnu... ešte aj Mussolini - bol vtedy prekvapený.

  Trestanie Čechov zato že sú Češi, Nemcov zatože sú Nemci, Židov za to že sú Židia - to snáď nepatrí do 21 storočia.

  Ako môže jeden Nemec ovplivniť čo robia jeho súkmeňovci? Má niesť vinu zato, že je nemec aj keď on nič zlé nespravil? Či ho treba kolektívne potrestať, len zato že sa narodil nesprávnej matke a otcovi? A čo malé deti čo mali v tej dobe do 10 rokov aj tie sú vinné z okupácie? Mimochodom koľko "Čechov" a "Slovákov" bijúcich sa do pŕs akí sú veľkí Češi či Slováci a majú tiež Nemecké mená? Mnohým Čechom v žilách koluje Nemecká krv, veď ste boli skoro 1000 rokov súčasťou svätej ríše rímskej národa Nemeckého: Ono aj meno Klement Gottwald je "České" meno jak remeň. Žiaden "západo slovanský" národ nemá len čisto Slovanský pôvod. Ešte pred Slovanmi tu žili Kelti, Germáni (Markomani, Kvádi) presunuli sa tadialto Veneti, Vandali, Viozigóti,. A nikdy neodišli všetci, mnohí tu ostali a pomiešali sa s dominantným národom. Priali jeho reč. Každý stredoeurópsky národ je genetická zmeska. Potom sme sa miešali aj v rámci Rakúsko Uhorska s Nemcami, Maďarmi, Poliakmi, Ukrajincami niektorí aj s Židmi

  Preto ďeliť ludí podla etnickej príslušnosti je donebavolajúca nezmysel - odporujúci zdravému rozumu.

 • 21. 6. 2021 13:26

  binárně-transfóbní dezolát

  "Preto ďeliť ludí podla etnickej príslušnosti je donebavolajúca nezmysel - odporujúci zdravému rozumu."

  Každá kultura/národnost (etnikum) si s sebou nese historické poznání - společnou řeč, zvyky, historii předků a z toho vycházející společné předpoklady pro spolupráci. Též individuální charakter člověka je do určité míry ovlivněn kulturou jež je do značné míry ovlivněna historií (kulturní stereotypy nevznikají jen tak pro nic za nic - to by se nikdy nemohly uchytit v podvědomí lidí).

  Samozřejmě jsou další kritéria a mohli bychom tady vést debatu o jejich vlivu na jednotlivce. Např. profese (typická otázka "Co děláš ?") což je jádrem třídy, filozofii pohledu na svět (v některých případech přímo ideologii - náboženství je specifickým podtypem ideologie), velikost komunity kde člověk žije (venkov vs. město), rodinný stav a další.

  To co jste tu předvedl bylo jakési pojednání na klasické téma "nature vs. nurture", přičemž jste se ukázal jako typický narcista - vy sám favorizujete jednu stranu (viz. váš důraz na míšení kmenů a etnik v minulosti a na genetiku), argumenty druhé strany zjevně neuznáváte (žádný jste nezmínil, natož abyste něco vyvracel) a vše jste zakončil nálepkou.

  Kupříkladu jestliže lidé po celé planetě mají prakticky stejnou genetickou výbavu jen s minimálními odlištnostmi způsobenými adaptibilitou na prostředí, mají stejné instinkty a i emoce prožívají stejně, tak proč se jednotlivé kultury tak liší - proč například indiáni v severní Americe nikdy nevybudovali žádnou civilizaci, zatímco indiáni v jižní Americe jich historicky vybudovali mnoho ? Toto nelze vysvětlit biologicky (byli stejní) ani logisticky (oboje ohromná území s velkými zdroji a diverzitou prostředí).

  Podobně mě se třeba hnusí náboženství (ne duchovno či spiritualita, ale vyloženě náboženství), potažmo ideologické myšlení jako takové. Nikdy bych si ale nedovolil prohlásit, že dělit lidi podle náboženství nebo ideologie je "nesmysl odporující zdravému rozumu".

  Příště se zkuste zamyslet, jaký základní smysl váš příspěvěk má a podle toho ho napište - troubit do diskuze pod článkem "jsem hloupý narcista" sice může být zábavné, ale nakonec je to ztrátou času pro všechny.

 • 22. 6. 2021 9:48

  K>

  Severni a jizni indiani je zajimavy pohled, a pausalizovani a absolutni pravdy z jakehokoliv smeru jsou bezpochyby v biologii cesta do pekel.
  Ale vidim trochu problem v tom, ze puvodni problem diskuze je o cesich a nemcich, kteri zili pospolu tisic let, a obe kultury i genofondy jsou velmi podobne (v porovnani s temi indiany). Doslova jsme ziili dum vedle domu, vyznavali stejnou viru, casto mluvili obema jazyky.

 • 22. 6. 2021 10:10

  Ondra Satai Nekola

  Ono hlavne je to zajimave, pokud se resi, zda ma clen nejakeho o procento vyssi sanci vyhrat olympiadu v behu nebo prijit s vakcinou na SARS, ale kdyz se to zvrhne v otazku, zda je OK ho zastrelit, oloupit a zakopat spolu s jeho detma, tak je to trochu jiny zanr.

 • 22. 6. 2021 13:53

  binárně-transfóbní dezolát

  "puvodni problem diskuze je o..."

  V diskuzi se nám objevují dva názory - jeden (moderní liberální) který tvrdí, že národnost a kultura nic neznamená a lidi máme hodnotit čistě individualisticky. A druhý (konzervativní), který tuto ideologii odmítá a tvrdí, že společnost ve které člověk existuje do značné míry formuje lidský charakter i jednání.

  Pakliže jsou češi a němci geneticky stejní, tak proč se naše kultury chovají tak odlišně - proč jsou němci tak dominantní, myslí si že jsou lepší než ostatní a musí si za každou cenu prosadit svou, zatímco my - individuálně stejně vybavení lide - se chováme úplně jinak ? Na to vám biologie neodpoví (podobně jako u příkladu severoamerických a jihoamerických indiánů). Abyste pochopil kde se tyto rozdíly berou, tak se musíte na situaci podívat prizmatem kulturním (národnostním, historickým, ...) - tedy přesně tím, co moderní liberálové odmítají a nazývají nacismem a fašismem - viz. "ďeliť ludí podla etnickej príslušnosti je donebavolajúca nezmysel - odporujúci zdravému rozumu" a kolik lidí s takovýmito výkřiky zde v diskuzi souhlasí (momentálně výrazná většina).

 • 22. 6. 2021 14:17

  Ondra Satai Nekola

  "proč jsou němci tak dominantní, myslí si že jsou lepší než ostatní a musí si za každou cenu prosadit svou, zatímco my - individuálně stejně vybavení lide - se chováme úplně jinak"

  No spis je to tak, ze neni ani ten rozdil v chovani... protoze jsme stejni.

 • 22. 6. 2021 14:45

  binárně-transfóbní dezolát

  "No spis je to tak, ze neni ani ten rozdil v chovani... protoze jsme stejni."

  Ano, hrajme si na to, že češi a němci se chovají stejně. Němci co se snaží si dlouhodobě podrobit Evropu - ať už válkou nebo ekonomicky a politicky - se chovají úplně stejně jako češi, kteří se těmto svinstvům pouze přizpůsobují a sami nikomu nic nevnucují.
  Podobně je to s přístupem k šaríistické migraci (hidžře) do Evropy: rasisticko-nacističtí češi odmítající přijímat chudáky syrské uprchlíky z Afriky se chovají úplně stejně jako hrdinně-humanističtí němci, kteří vítají tyto africké syřany máváním vlaječek ke kterým sami mají odpor.

  Jestliže mi někdo chce tvrdit, že X a negace-X je totéž, protože lidé co zastávají [a to dokonce dlouhodobě] opačné názory jsou geneticky prakticky stejní, tak se nemá smysl o čemkoliv bavit.
  Končím ze své strany diskuzi, protože moje nechutné slinty tady v diskuzi představují pověstné předhazování perel sviním a jdu se ven vyblejt.

 • 23. 6. 2021 16:09

  K>

  "proč jsou němci tak dominantní,"
  na to jste prisel jak proboha? byl jsem v nemecku hodnekrat, na nekolika stazich, a ten pocit jsem rozhodne neziskal. ale mozna jen potkavam ty lepsi nemce :)

  pletete si geograficke souvislosti s kulturou a genofondem.

  nemci jsou proste jen velky narod. a jako kazdy velky narod ma kontinentalni ambice, narozdil od malych narodu. stejny problem jako u frantiku, britu, rusu. frantici se snazili podrobit si evropu 200 let zpatky, britove zkouseli cely svet prubezne, rusaci delaji poslednich 700 let expanzi, jen ti chudaci nemci nemaji poradny pristup k oceanum tak to pote co se spojili vzdycky odnesla cela evropa.

 • 15. 7. 2021 15:57

  BatoH

  Suhlasim. Podla Nemca sa dominantni Americania. Podla Cecha su dominantni Nemci. Podla mna (Slovakia) su zas Cesi jednoznacne dominantny narod, mozno viac nez Nemci. To je proste cisto subjektivny pohlad a zalezi na tom, prislusnika akeho naroda sa pytate a na aky narod sa pytate ;)

Byl pro vás článek přínosný?