Hlavní navigace

HTTP vs HTTPS Test nasadil HTTP/2

5. 10. 2015

Sdílet

Autor stránky HTTP vs. HTTPS nasadil novou verzi serveru Nginx a s ní zpřístupnil podporu HTTP/2 místo staršího protokolu SPDY. Pokud váš prohlížeč tento protokol umí (což je pravděpodobné), zaznamenáte s HTTPS výrazně rychlejší načtení celé stránky, která obsahuje 360 různých obrázků.

Autor dosahuje v Coloradu (server je v Texasu) zrychlení o 82 %, v Evropě je zatím výsledek o něco horší. Autor ale zvažuje spuštění evropské varianty, která pak bude dávat relevantnější výsledky.

Princip testu stojí na tom, že nový protokol HTTP/2 je dnes v prohlížečích podporován jen v případě přenosu přes HTTPS (TLS). V takovém případě mohou být využity nové vlastnosti jako je podpora proudů, které dokáží přes jediné TCP spojení obsloužit paralelně mnoho požadavků, čímž se šetří režie spojená s navazováním řady samostatných spojení. Podrobně o tom psal Pavel Satrapa v článku Jak funguje nový protokol HTTP/2.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.